"Priznanje Kosova uslov za u EU"
Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc je izjavio da uzajamno priznavanje Beograda i Prištine jeste uslov koji Evropski parlament vidi za ulazak Srbije u članstvo Evropske unije.
Šulc je to rekao posle razgovora s premijerom Srbije Ivicom Dačićem i naglasio da su on i predstavnici Evropskog parlamenta s Dačićem razgovaravli veoma otvoreno i da "odnosi Srbije i Kosova u sklopu miroljubivog razvoja moraju završiti, kako mi to vidimo, uzajamnim priznavanjem".
"Jasno nam je da sledi još dug put, mnogo prepreka, poput 'fusnote', Evropski parlament neće ulaziti u pojedinosti, jer je to pitanje za diplomate i vlade", predočio je Šulc.
"Naš cilj je da na kraju bude moguće da Srbija može postati članica Evropske unije, uz ispunjavanje svih merila i uspostavljanje miroljubivih, postojanih odnosa između dve zemlje".
Rekavši da je to teško ali ne i nemoguće, predsednik EP je rekao da predsednik Evropskog saveta Van Rompej i drugi u EU imaju s tim u vezi i "unutrašnji problem, jer neke od naših članica ne priznaju Kosovo, ali Evropska unija kao celina traži od Srbije da prizna Kosovo".
"A mi unutar Evropske unije takođe treba da obavimo svoj deo posla", dodao je Šulc, naglasivši da je to "jedno od najosetljivijih i najtežih pitanja za obe strane, za Srbiju i Kosovo, ali i za Evropsku uniju".
"Ono što smo danas posebno naglasili je da, nezavisno od diplomatskih nužnosti, moramo zajamčiti mir i nenasilje, to je bio cilj EP, ali na kraju dugog puta je uzajamno priznavanje preduslov za učlanjenje (u EU), i to je veoma jasno", naglasio je Šulc.
On je rekao i da je u razgovoru s Dačićem bilo reči o reformama, borbi protiv korupcije, ekonomskom razvoju u Srbiji i rastućem problemu nezaposlenosti, pitanju budžeta i dugom spisku problema s kojima se i sama EU sučeljava.
Šulc je poželeo uspehe novoj srpskoj vladi, Srbiji i da "Đoković ponovo pobedi" na US open, odnosno da "najbolji pobedi".
Dačić je zahvalio, kako je rekao, svom prijatelju Martinu koji je, na njegovo veliko zadovoljstvo predsednik Evropskog parlamenta, institucije koja možda i najviše podržava evropsku budućnost Srbije.
Naglasio je da je čvrsto opredeljenje vlade Srbije da nastavi evropski put i ispunjavanje uslova utvrđenih EU "merilima iz Kopenhagena", tako da Srbija bude činilac mira i stabilnosti u regionu.
Dačić je dodao da to uključuje i rešavanje spornih pitanja između Beograda i Prištine. Srpski premijer je podvukao i važnost slobode medija i prava nacionalnih manjina, rekavši da ga veoma raduje što se u vladi Srbije nalaze i predstavnici nacionalnih manjina.