Pilot SAD: Bombe na Srbiju su naša sramota
Uz prisustvo više od 100.000 posetilaca, državnog i vojnog vrha Srbije, kao i brojnih delegacija iz sveta, na vojnom aerodromu Batajnica kod Beograda u nedelju je, povodom 100 godina srpskog vojnog vazduhoplovstva, održan veliki aeromiting.
U prisustvu premijera Dačića i kompletne Vlade, patrijarha Irineja i predsednika RS Milorada Dodika, miting je otvorio predsednik Srbije Tomislav Nikolić koji se u Batajnici pojavio sa suprugom Dragicom.
On je naglasio da organizovanjem aeromitinga Srbija pokazuje pravu sliku prijateljske, dobronamerne i gostoljubive zemlje.
- Duh mira, prijateljstva i gostoprimstva je utkan u vazduh koji dišemo i nebo koje nas okružuje - kazao je Nikolić i naglasio da Srbija ima snažnu vojnu industriju, naročito u oblasti avijacije.
Aeromitingu je prisustvovao i veliki broj zvanica iz javnog i kulturnog života Srbije, a među njima je bio i nekadašnji haški optuženik i bivši predsednik Srbije Milan Milutinović.
- Očekujem lep događaj, a došao sam na poziv zvaničnika države - kazao je kratko Milutinović koji se srdačno pozdravio sa većinom zvanica VIP lože.
I pored apela više srpskih nacionalnih organizacija za bojkot učesnika aeromitinga iz zemalja NATO-a zato što su 1999. bombardovali SR Jugoslaviju, dogodilo se upravo suprotno. Ljudi su se tiskali oko letelica sa Zapada, a posebno američkih: dva aviona F-16, kao i velikog transportera u koji je bilo moguće ući i napraviti fotografije za uspomenu.
- A vi ste, dakle, ti što ste nas bombardovali - upitao je 27-godišnjeg pilota F-16 Skejta Kolina, osam godina stariji Miroslav Oprijan iz mesta Vojka.
- Nije on, nije on - naslućujući mogući incident, brzo je dodao, na srpskom, jedan od zvaničnika američke ambasade koji se slučajno tu našao.
Miroslav priznaje da nije ni bio voljan za kavgu, već mu je bio gušt da se slika ispred dva jurišna lovca, ponosa američke ratne avijacije.
- Ma, znam ja da taj momak nije učestvovao u bombardovanju Srbije, ali nije bilo šanse da ga ne pitam i malo "štrecnem". Čisto da znaju gde su došli - objašnjava za "Vesti" ovaj mladić koji se 13 godina od NATO agresije na Srbiju tog rata seća kroz šalu.
- I ja sam bio na toj vojnoj vežbi - kaže ironično.
S druge strane, pilot jednog od najmoćnijih američkih lovaca koji je na službi u 510. lovačkoj eskadrili stacioniranoj u Avijanu, kaže da je velika sramota što je do bombardovanja Srbije uopšte došlo.
Rusi oduševili publikuU letačkom delu programa najveća atrakcija bio je nastup ruske akro grupe Striži za koju brigadni general Predrag Bandić kaže da retko nastupa van granica svoje zemlje. |
- Kada je bombardovana vaša zemlja ja sam još pohađao školu. Ali smatram da je velika sramota što su i SAD i Srbija dozvolile da do toga dođe, jer su te države uvek bile saveznici - kaže Kolin.
Mada je prvi put u Srbiji i Beogradu, ovaj pilot je oduševljen srpskom prestonicom.
- Posetio sam Kalemegdan, noću obišao nekoliko beogradskih splavova, oduševljen sam ovim gradom. Reći ću svima da dođu u Srbiju, a ja ću, čim budem slobodan, doći ponovo i povesti i suprugu.
Kolin nam je otkrio i da će posetiti Muzej vazduhoplovstva kod aerodroma Beograd, i to sa posebnim ciljem.
- Čuo sam da se tamo nalazi parče našeg aviona, letelice, F-16 i planiram da to slikam, a zatim zafrkavam svoje kolege u Americi - otkrio je Kolin.
Prigodni komentar i odećaNačelnik Uprave Ministarstva odbrane za odnose s javnošću pukovnik Milivoje Pajović izjavio je da je aeromiting pratilo čak 538 novinara, od kojih je čak 220 novinara iz regiona. Javni servis Srbije direktno je prenosio najveći deo aeromitinga, a stručni konsultant je bio vojnopolitički komentator Miroslav Lazanski koji je za ovu priliku bio obučen u pilotski kombinezon.
|