Kosovo: Srbima ograničavaju slobodu kretanja
Odluka kosovskih vlasti, kojom od prvog septembra Srbi sa Kosmeta vlasnici automobila ne mogu da koriste vozačke dozvole koje izdaje MUP Srbije, dodatno će otežati život srpskim žiteljima u Pokrajini. Uredba takozvanog kosovskog MUP-a, po kojoj stanovnici Kosova od prvog septembra moraju da poseduju vozačke dozvole koje izdaju kosovske institucije, po ocenama srpskih predstavnika dodatno ograničava slobodu kretanja srpskog življa u pokrajini.
- Pomenuta odluka je ne samo nelogična već i apsurdna, jer sa srpskim vozačkim dozvolama i registarskim oznakama gradova na Kosmetu koje izdaje MUP Srbije vlasnici vozila mogu da uđu u sve evropske zemlje nevezano za njihovu odluku o (ne)priznavanju jednostrane nezavisnosti Kosova, a na samo Kosovo ne mogu da uđu, što zapravo govori da se samo na Kosovu ograničava sloboda kretanja - rekla je za “Večernje novosti” Rada Trajković, direktor Doma zdravlja u Gračanici i poslanik Jedinstvene srpske liste u takozvanoj Skupštini Kosova.
I ostali predstavnici Srba sa Kosmeta smatraju da pomenuta odluka kosovskih vlasti stavlja u neravnopravan položaj Srbe sa KiM prema ostalim građanima, pri čemu su u najtežem položaju Srbi u sredinama južno od Ibra.
- I samo izdavanje ovih dokumenata Srbima odvija se veoma otežano jer radnici u kosovskim institucijama pred Srbe postavljaju često nerealne zahteve i zahtevaju nepostojeća dokumenta - smatra Goran Arsić, načelnik kosovskog okruga.
Pomenutu odluku kosovskih vlasti načelnik Arsić smatra još jednim vidom samovolje i pritiska na srpski živalj da se integriše u nelegalni kosovski sistem.
Albancima vraćaju novacI dok je od maja meseca na Kosovu zabranjen saobraćaj vozilima sa registarskim oznakama gradova na Kosmetu (čemu se još uvek odupiru Srbi sa severa pokrajine) vozila sa oznakama gradova u centralnoj Srbiji prilikom ulaska na Kosmet moraju platiti osiguranje, koje za nedelju dana iznosi 20 evra. Pomenuto pravilo, međutim, ne važi za Albance koji žive u opštinama na jugu Srbije - Preševu, Medveđi i Bujanovcu, kojima se, po saznanjima srpskih predstavnika, taj novac vraća, odnosno refundira. |