Opasni virus Zapadnog Nila i u Srbiji
Među pacijentima u Srbiji kod kojih je potvrđena groznica Zapadnog Nila, koju prenose takozvani azijski tigrasti komarci, ima i onih koji se nisu makli van granica zemlje, što može da ukaže na to da je ova vrsta insekata dospela i do nas.
Kako piše "Press", od ovog opasnog virusnog oboljenja do sada je obolelo petoro osoba (potvrđeni slučajevi), dok se za 12 sumnja da su zaraženi i ti ljudi su na posmatranju. Pošto u Srbiji zvanično nema tigrastih komaraca, u prvi mah se pretpostavljalo da su se svi oboleli zarazili u Grčkoj, gde su letovali. Međutim, prema novim informacijama, groznicu Zapadnog Nila neki su dobili i u Srbiji. Zasad su to osobe iz Vojvodine.
Na pitanje da li je moguće da među zaraženima ima i takvih, profesor Olga Dulović, specijalista infektolog sa Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS, odgovorila je potvrdno.
"Ima i onih koji se nisu kretali van Srbije", kazala je Dulović, dok epidemiolog Branislav Tiodorović potvrđuje da je to realno.
On objašnjava da prema zvaničnim podacima u našoj zemlji nema tigrastih komaraca, ali upozorava da je Srbija okružena njima, zbog čega bi biolozi trebalo da budu
oprezni.
Simptomi
Prema rečima sagovornika, groznica Zapadnog Nila je prvi put sada i zvanično potvrđena kod nas: Groznicu prenose ujedi ženke komaraca. One se hrane krvlju, a mužjaci voćnim sokovima. U 80 do 90 odsto slučajeva groznica Zapadnog Nila prođe neopaženo, bez ikakvih simptoma. Osoba eventualno oseti umor, neraspoloženje i blagu temperaturu, a tome retko ko pokloni pažnju. Oko 15 odsto obolelih ima takozvanu srednju kliničku sliku, praćenu groznicom, temperaturom, glavoboljom, mučninom, dok ostatak dobije meningocefalitis. Takva teška klinička slika uglavnom zadesi hronične bolesnike, a najviše one sa kardiovaskularnim bolestima. Smrtnost od ove groznice, koja je od početka godine do kraja avgusta u SAD odnela 66 života, u Evropi je manja od, na primer, Afrike. |
"Osim u Grčkoj, ima ih i u Hrvatskoj, Crnoj Gori, Makedoniji, Albaniji, Turskoj, Tunisu, Egiptu... Jedino ih zvanično nemamo mi, BiH i Mađarska. U Hrvatskoj, Crnoj Gori i Makedoniji otkriveni su čak i komarci koji prenose denga groznicu, dok je u Turskoj i Grčkoj i malarija potvrđena", naveo je Tiodorović.
S obzirom na to da letnja sezona još traje i da su ovi insekti nastanili upravo letovališta u kojima boravi dosta turista, on svima preporučuje da se pridržavaju saveta lekara - da se klone stajaćih voda, područja gde ima tigrastih komaraca, mažu zaštitnim sredstvima...
"Ne treba stvarati paniku, ali treba reći ljudima kako da postupaju", rekao je on.
"Važno je istaći da se bolest ne prenosi sa čoveka na čoveka ni vazdušno, ni hranom, a ni seksualnim putem, ali se može preneti transfuzijom krvi", napomenuo je Tiodorović.
Groznica Zapadnog Nila se u većini slučajeva završava potpunim oporavkom, posle nekoliko nedelja ili meseci. Protiv nje ne postoji specifična terapija, niti vakcina.
Zbog pojave virusa, kako saznaje "Press", svim zavodima i institutima u zemlji Institut "Batut" je pre tri dana poslao još jedan dopis, iako im je i početkom avgusta od te zdravstvene ustanove stiglo uputstvo za takozvano uspostavljanje nadzora nad ovom groznicom.
Prvi obolelili od groznice u Srbiji su potvrđeni pretprošle nedelje. Od obolelih kod kojih je virus potvrđen, dve osobe su iz Beograda a dve su iz Pančeva, dok su ostali iz gradova širom Srbije.