Dosta mi je demagogije!
Želeo bih da verujem da će nova Vlada Srbije imati konstruktivan pristup rešavanju problema, ne samo srpske zajednice nego svih građana na Kosovu kako bi se stabilizovala situacija, i na Kosovu i u regionu, kaže za "Vesti" Slobodan Petrović, zamenik Hašima Tačija i ministar za lokalnu samoupravu, inače lider Samostalne liberalne stranke.
Očekujete li promene za Srbe posle ukidanja međunarodne nadgledane nezavisnosti?
- Nesporno je da će doći do promene, ali pre svega u institucionalnom smislu. Smatram da će srpska zajednica podršku za ostvarivanje svojih prava dalje moći da ostvaruje kroz saradnju sa drugim međunarodnim institucijama koje ostaju na Kosovu. Pre svega mislim na Kancelariju Evropske komisije i na ambasade, posebno američku čiji uticaj neće biti smanjen.
Ispružena ruka VulinuDa li očekujete susret sa Aleksandrom Vulinom? |
Imaju li Srbi južno od Ibra razloga za strah?
- Naš posao nije da se sa strahom borimo već da učinimo sve da institucionalno sprečimo mogućnost da se desi nešto loše. Tako smo, kada je odluka o prestanku nadgledane nezavisnosti već postala činjenica, umesto jeftine demagogije radili na poboljšanju svih odluka Vlade i Skupštine, pa su zahvaljujući našem radu obezbeđene dodatne garancije za zaštitu srpske zajednice, pre svega SPC.
Možete im vi lično da im garantujete da neće imati problema?
- Nemam nijedan bezbednosni aparat kojim bih mogao bilo kome bilo šta garantovati, ali upornim insistiranjem na relaksaciji odnosa između Srba i Albanaca i aktivnom politikom pomirenja učinili smo da je bezbednosna situacija danas bolja nego što je bila juče.
Manipulacija strahomNa severu se plaše novih akcija Prištine, imaju li razloga? |
Zašto kosovska policija ne otkriva ubice Srba u Talinovcima?
- Neposredno posle ubistva u Talinovcu posetio sam sa zamenikom ministra policije Sašom Rašićem, kao i ministrom za povratak Tomićem meštane tog sela i podelio s njima tugu i strah. U skupštini i Vladi Kosova nekoliko puta smo insistirali na rešavanju ovog krivičnog dela, ali i na napade na povratnike u Žaču i Peći. Nećemo prestati da tražimo da nadležni organi reše ove i druge zločine.
Zašto smatrate važnim da Beograd kontaktira sa Srbima u kosovskim institucijama?
- Neko ko na izborima dobije najveći broj glasova srpske zajednice ima najbolji uvid u njihove probleme i očekivanja. U dijalogu između Beograda i Prištine doneta su rešenja od kojih su neka štetna po građane, a neka se ne mogu implementirati. Da smo bili konsultovani tokom dijaloga do ovoga ne bi došlo, pre svega mislim na dogovor o slobodi kretanja kojim su administrativne prepreke zamenjene finansijskim.