Srbi - narod špijuna!
Svaki 25. građanin Srbije ima svoj tajni dosije, čije otvaranje nije odobrilo ni šest različitih garnitura vlasti za proteklih 12 godina! Procena da u datotekama tajnih službi čuči oko 200.000 fascikli o ljudima koji su bili “pod merama” totalitarnog režima podupire stereotip o Srbima kao narodu špijuna. Svedoci pričaju i da je rad za službu u Srbiji vazda bio posledica prisila ili koristi.
O veličini doušničke mreže može se samo nagađati, a sigurno je da ona barem nekoliko puta premašuje broj “obrađivanih”, te ispada da je vrlo moguće da je svaki peti punoletni građanin cinkario za državu. Ko iole nešto zna o tajnim arhivama, ubeđen je da bi se javnost u Srbiji bukvalno šokirala obimom praćenja, ali pre svega imenima doušnika.
Doušnicima zagarantovana karijera!Uvlačenje u saradničku mrežu tajnih službi išlo je metodima prisile ili koristi. Kao pogodan ucenjivački materijal da se neko od uglednih vrbuje za doušnika služile su kompromitujuće informacije pribavljene uglavnom prisluškivanjem, tajnim slikanjem i praćenjem. Doušnička mreža širila se i dobrovoljnim nuđenjem usluga pojedinaca koji su na taj način napredovali na karijernoj lestvici, dobijali stanove i sticali druge beneficije.
|
- Ako je nedavno Bugarska obelodanila da je među doušnicima tamošnjih službi bio i jedan predsednik Bugarske, izabran posle demokratskih promena, ali i četiri ministra, 11 od 15 mitropolita i stotine diplomata, treba biti naivan pa očekivati da saradnička mreža tajnih službi i u Srbiji nije ušla u baš sve državne strukture. Doušnika je bilo i među političarima, ali i vladikama, ambasadorima, piscima i drugim umetnicima... Kada dočekamo dan da se i ovde konačno otvore tajni dosijei, naravno da će mnogi biti šokirani - kaže Aleksandar Jugović, šef poslaničkog kluba SPO-DHSS, koji će parlamentu ponovo dostaviti predlog zakona o otvaranju dosijea.
SPO, čiji je lider Vuk Drašković bio meta nekoliko atentata u Miloševićevo vreme, pokušavao je, pritiskom na svaku vlast, da Srbiju kao poslednju državu u Evropi koja nije otvorila tajne dosijee natera da to učini.
- Koalicioni partneri su nam zamerali što je predloženi zakon podrazumevao da se imena doušnika saznaju. U prošlom mandatu sugerisano nam je da lica koja su pratila žrtve budu depersonalizovana, da se zatamne njihova imena. Zamislite apsurda, sugerisano nam je da se donese zakon koji bi štitio zločince od žrtava. Da se zatvoreni dosijei još više zatvore. Na to nismo pristali i evo opet predlažemo isti predlog zakona - objašnjava Jugović.
Dačić: Ako smeju, neka ih otvore!I lider Miloševićevog SPS-a Ivica Dačić sada će kao premijer Srbije morati da trlja glavu nad zahtevima za otvaranjem dosijea. |
Arhive u Srbiji imaju hiljade tajnih dokumenata o ucenjivanju političara, politički motivisanim ubistvima, o saradnicima domaćih i stranih obaveštajnih službi, a izgovor da bi njihovim objavljivanjem bila ugrožena bezbednost za SPO je besmislen.
- A gde je to otvaranje dosijea ugrozilo bezbednosni sistem? Nigde, ni u Istočnoj Nemačkoj, ni u Poljskoj, ni u jednoj bivšoj komunističkoj zemlji nije bio ugrožen bezbednosni sistem, a samo u Srbiji će biti drugačije? Koja glupost. Izgovor koji se može čuti je i da u tajnim dosijeima nema ništa značajno. Otkud onda toliki otpor otvaranju dosijea? Hajde, otvorite ih, da vidimo to vaše ništa - poručuje naš sagovornik.
Politička ubistva!Osim imena tastera i žbirova, ozbiljnija strana otvaranja dosijea je pomoć u rasvetljavanju mnogih politički motivisanih i zagonetnih ubistava. Jedno od prvih, koje datira još iz šezdesetih, može biti misteriozna pogibija prvog čoveka Udbe Slobodana Penezića Krcuna. Takođe, ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, Milana Pantića, Dade Vujasinović, sudije Simeunovića... |