Prevareni turisti neće dobiti ni dinar odštete?!
Posle odiseje koju su doživeli sa agencijom “Triniti”, oko 300 putnika moraće da se pomiri sa činjenicom da im zbog malog iznosa polise osiguranja, na ime odštete, neće pripasti ni dinar. Veći deo tog novca je otišao na organizaciju prevoza, hrane i pića neophodnog za povratak.
Polisa osiguranja ove agencije kod “Takovo osiguranja”, naime, pokriva samo 25.000 evra i iz te sume treba da pokrije sve odštetne zahteve, svih oštećenih lica.
Ova suma, dakle, sigurno neće biti dovoljna da se svima vrati sav novac koji su uplatili, jer su pojedini aranžmani koštali i do 1.700 evra, naročito ako se uzme u obzir da tim parama treba da budu plaćeni i čarter letovi od Hurgade do Beograda, kojim su putnici vraćeni. Jedan let košta oko 50.000 evra.
Kako je saopštila osiguravajuća kuća, od tih 25.000 evra 15.000 evra pokriva troškove nužnog smeštaja, ishrane i povratka putnika sa putovanja, a 10.000 namenjeno je putnicima koji su uplatili aranžmane, ali koji nisu otputovali. Logično je da će najveća suma biti isplaćena onima koji nisu ni otputovali, ali svakako neće prevazići cenu aranžmana, tako da će i oni biti na gubitku. Oni koji su otputovali teško da mogu da se nadaju bilo kakvoj naknadi, jer će najveći deo novca od osiguranja otići na troškove čartera kojima su vraćeni.
"Ukoliko ima više oštećenih lica, a visina naknade prelazi visinu sume osiguranja, naknada za svakog pojedinačnog korisnika se određuje srazmerno", nemušto objašnjavaju u “Takovo osiguranju”.
Bez obzira na sve, prevareni putnici svakako treba da pošalju pisani zahtev (imejlom ili pismom) turističkoj agenciji za povraćaj novca, ali i da podnesu prijavu turističkoj inspekciji. Agencija ima rok od 15 dana da odgovori.
Pošto je u konkretnom slučaju realno da se to neće dogoditi, Ljubiša Živadinović, advokat YUTA, kaže da putnici svakako treba da se obrate osiguravajućoj kući sa zahtevom za naknadu štete, ali i da uz zahtev prilože prilično obimnu dokumentaciju: ugovor o putovanju, vaučer, opšte uslove putovanja, program putovanja, potvrdu o plaćenim troškovima na ime obezbeđivanja hitnog zbrinjavanja putnika...
Upravo prikupljanje dokumentacije može dodatno da oduži proces eventualne naplate, koji bi, kako Živadinović kaže, trebalo da bude okončan u roku od mesec dana od datuma podnošenja zahteva.
"Druga stvar koja utiče na dužinu postupka je to što, da bi bila isplaćena šteta, mora da bude okončan stečajni postupak nad agencijom, što opet može da traje od šest do devet meseci. To znači da bi ljudi mogli da čekaju na novac i do godinu dana", kaže Živadinović.
S obzirom na to da agencijska polisa osiguranja nije dovoljna da se obeštete svi oštećeni u iznosu koji su uplatili, Živadinović savetuje ljudima i da prate otvaranje stečajnog postupka nad Agencijom.