Ko skrene pogrešno - 5 dana zatvora
Kaznu od 5.000 dinara za nevezivanje pojasa ili neuključivanje migavca, vozači sve više menjaju za pet dana iza rešetaka.
Ima i obrnutih primera - da se od zatvora krivci spasavaju plaćanjem i do 150.000 dinara.
Ipak, zvanična statistika koja bi potkrepila ovu tvrdnju ne postoji. Tačnije, ne postoje precizni podaci koliko vozača novčanu kaznu zameni zatvorom, niti koliko njih na kraju "plati” svoj prekršaj, piše Politika.
Vozaču sud može da izrekne novčanu kaznu umesto zavorske ukoliko je upravljao vozilom sa više od dva promila alkohola u krvi ili odbio da se podvrgne alko-testu, ukoliko nije zaustavio vozilo ispred pešačkog prelaza na kome se nalazio najmanje jedan pešak, kada mu je semaforom ili znakom policajca prolaz bio zabranjen, ako je vozio bez vozačke dozvole ili brzinom većom od 70 kilometara na sat.... |
Izvesno je da je od ukupnog broja prekršajno osuđenih zatvorenika koji su prošle godine otišli na izdržavanje kazne, nešto malo manje od trećine njih iza rešetaka bilo zbog saobraćajnih prekršaja. Prema izveštaju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde, od 10.235 prekršajno osuđenih na zatvorsku kaznu, njih 3.240 je iza rešetaka bilo zbog saobraćajnih prekršaja.
Sudija Zoran Pašalić, vršilac funkcije predsednika Višeg prekršajnog suda rekao je da ne postoji evidencija koliko se novčano kažnjenih vozača odluči da ode u zatvor. On je napomenuo da kada se to i desi, uglavnom je reč o onima koji u zakonskom roku od 15 dana ne uplate novac, pa je sud prinuđen da im novčanu kaznu preinači u zatvorsku. Ima i onih koji samostalno traže da to "završe” tamnovanjem.
Maksimalna kazna koja može da se "odleži” u zatvoru, podseća Pašalić, je 60.000 dinara, što bi bilo 60 dana zatvora. Ako dug prelazi taj broj, ostatak se naplaćuje prinudnom plenidbom.
"Mislim da je ljudima ipak draža sloboda i da će sve da učine da ne odu u zatvor. Sudije izlaze u susret građanima i omogućavaju im da visoke novčane kazne otplate na nekoliko rata", dodaje Pašalić.