Srbi glume Turke zbog putarina
Srpski turisti, koji se vraćaju sa godišnjih odmora, sve češće "glume" strance na našem autoputu, jer im na naplatnim rampama nije dozvoljeno da putarinu plate u evrima.
Pošto je većina naših ljudi koji dolaze sa odmora bez domaće valute, izlaze sa autoputa kako bi zamenili evre ili "na kvarno" plaćaju u evrima pređenu deonicu. Jedan od njih, Dragan Stanković, koji nije imao dinare prilikom povratka iz Grčke, pa je na rampi ćutao, platio evrima, i na taj način "prošao" rampu kod Bubanj Potoka.
"Vraćao sam se sa letovanja u Grčkoj i s obzirom na to da nismo imali dinare kod sebe, interesovalo me da li putarinu mogu da platim u evrima, ali mi to nije bilo dozvoljeno. Kod Doljevca sam pitao zaposlene koja je razlika između mojih evra i onih kojim je Turčin u 'mercedesu' ispred mene platio svoju putarinu? Odgovoreno mi je da od Srba ne smeju da uzmu evre i da ih zamenim ne nekoj pumpi pre sledeće drumarine", priča on.
Kako navodi, 200 dinara, koliko iznosi putarina kod Niša, nekako je sakupio, ali se u Bubanj Potoku "napravio lud".
"Bez ikakvog pozdrava samo sam pružio 6,5 evra. Radnik u kućici ih je bez razmišljanja uzeo, dao mi uputstvo za prolazak kroz Beograd, mapu grada i poželeo srećan put, jer je bio uveren da sam stranac", kaže Stanković.
U odeljenju za naplatu putarine "Puteva Srbije" navode da je naplata putarina uređena zakonom i drugim propisima, i da se njih zaposleni samo pridržavaju. Predviđeno je da strani državljani plaćaju u devizama i dinarima, dok domaći vozači mogu da plate isključivo u dinarima.
"Radnici na naplatnim rampama poštuju propise i ne dozvoljavaju da naši građani plaćaju u evrima. Uprkos pojedinim situacijama, oni moraju da ih poštuju i ukoliko ne poštuju to, mogu da bude kažnjeni. Zato i apelujemo da vozači pri povratku sa odmora obavezno razmene evre u dinare kako na samim naplatnim rampama ne bi imali nikakve neprijatnosti", rečeno je u Odeljenju za naplatu putarine "Puteva Srbije".