Fond za razvoj pod lupom revizora
Posle analize rada Fonda za razvoj, državni revizor najavio krivične prijave ukoliko se nepravilnosti ne otklone. U Fondu kažu da posluju sa dobitkom i da će izveštaje o otklonjenim nepravilnostima, ovih dana, dostaviti revizoru.
Da li je slučaj Agrobanke prvi u nizu razotkrivanja finansijskih malverzacija? Pojedini mediji Fond za razvoj porede sa Agrobankom. Posle analize rada te institucije, državni revizor uočio je nepravilnosti, ali ipak nije dao mišljenje o poslovanju Fonda. Kažu, zbog nedostatka dokaza.
Fond za razvoj osnovala je država pre 20 godina, sa zadatkom da, povoljnim kreditima, podstiče razvoj privrede. Da nije radio kako treba, utvrdio je državni revizor, na kraju 2010. godine nije se znalo šta je sa oko 140 milijarde dinara odobrenih kredita.
"Mi nismo mogli da se uverimo u pravni osnov svakog potraživanja, kada je dato potraživanje, kada dospeva za naplatu, koliko rata iznosi da li je poštovana procedura naplate anuiteta svake rate", kaže Dragoslav Sretenović, državni revizor.
U izveštaju državnog revizora, desetine slučajeva u kojima je Fond za razvoj, kako se navodi, postupio mimo zakona i internih procedura, pored ostalog, Fond je oročavao više od dve milijarde dinara državnih sredstava i bez njene saglasnosti, kamate pripisivao svom kapitalu.
Time što nije obračunavao kursne razlike za devizne kredite, napravio je gubitak veći od pet milijardi dinara. Nije blagovremno aktivirao garancije kada su preduzeća mesecima kasnila sa plaćanjem rata. Krediti su bili nenamenski korišćeni.
Od gotovo 198 milijardi dinara kredita, garancijom ili menicom pokriveno je bilo tek 18 odsto potraživanja.
Zbog nepravilnosti u radu, revizor je podneo tri prijave za privredni prestup protiv odgovornih i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Fonda za razvoj.
U Fondu ne žele da govore o primedbama revizora. U saopštenju navode da sada posluju sa dobitkom, da su preduzete mere za sprečavanje zloupotreba i da je uvedena terenska kontrola odobrenih kredita.
U vreme kontrole državnog revizora, 18 odsto kredita Fonda bilo je obezbeđeno bankarskim garancijama. Sada taj procenat iznosi 30 odsto. To znači da su krediti obezbeđeni garancijama banaka, hipotekama, zalogama i drugim adekvatnim sredstvima obezbeđenja.
Izveštaje o otklonjenim nepravilnostima, Fond ovih dana dostavlja i revizoru.
"Videćemo šta je urađeno, ako je napisano u izveštaju da je otklonjena nepravilnost, a mi utvrdimo da nije, onda ćemo podneti i krivične prijave", kaže Sretenović.
Bez obzira na rezultate provere, državni revizor najavljuje da će rad Fonda za razvoj ponovo kontrolisati naredne godine.