Dačiću, ministri se ipak vole!
I pre sastanka sa premijerom Ivicom Dačićem, najavljenog za četvrtak, lideri stranaka u vladajućoj koaliciji preuzeli su na sebe obavezu da porazgovaraju sa ministrima i državnim sekretarima iz svojih redova oko budućeg neformalnog “kodeksa ponašanja” državnih funkcionera, pišu “Novosti”.
Svaki lider ima zadatak da smiri uzavrele strasti i sa rezultatima izađe pred premijera. Međutim, “lopta je već spuštena” posle Dačićevog upozorenja da “neće tolerisati bilo kakve svađe u Vladi, pogotovo u javnosti”.
"Ko god misli da se svađa, predložiću njegovo razrešenje", oštro je poručio premijer.
Da je ovo upozorenje imalo efekta najbolje pokazuje stav ministra građevinarstva i urbanizma Velimira Ilića, koji je pre toga upao u oštru polemiku sa ministrom saobraćaja Milutinom Mrkonjićem oko uspešnosti preduzeća “Koridori Srbije”, zbog čega je premijer i reagovao.
"Dačić je u pravu kad kaže da treba da se dogovorimo i sve nesuglasice rešimo unutar Vlade", kaže Ilić za “Novosti”. "Ako se bude poštovalo sve što smo utvrdili u koalicionom sporazumu, ako se bude tačno znalo šta ko radi i za šta je odgovoran, onda neće biti problema."
Ilić je “razmenu vatre” između sebe i kolege okarakterisao kao “mala istupanja” do kojih ne bi trebalo više da dolazi ako svi ostanu verni prethodnim dogovorima.
Specijalne mere
Sedam dana pre prepucavanja Ilić - Mrkonjić, buru u javnosti je izazvalo prisustvo ministra Sulejmana Ugljanina postavljanju spomen-ploče Aćif-efendiji u Novom Pazaru, čija je uloga u Drugom svetskom ratu sporna.
Na sednici Vlade oko ovoga ipak nije bilo verbalnih prepucavanja, a sve dileme biće rešene kada ministarstva pravde i kulture donesu mere koje će preduprediti da istorijski sporni događaji krnje jedinstvo, pišu Novosti. |
"Odnosi sa premijerom i prvim potpredsednikom su izuzetno dobri, brzo se dogovaramo oko dnevnog reda, a usaglašena su i kadrovska rešenja, pa se ubuduće nadam jedinstvu u Vladi", konstatuje Ilić.
Da bi se to obezbedilo striktno će se primenjivati Zakon o Vladi, koji je prvi put izmenjen upravo posle sličnih nesuglasica u kabinetu Mirka Cvetkovića, u martu 2011. Verbalni sukob je izbio oko toga gde bi slovenačko “Gorenje” trebalo da investira - u Valjevo ili Zaječar, i to između ministra ekonomije Mlađana Dinkića i tadašnjeg državnog sekretara u Ministarstvu finansija Slobodana Ilića.
Posle intervencije premijera, obojica su napustila Vladu, a u to vreme se pričalo o donošenju “kodeksa ponašanja” ministara. On nikada nije formalno donet, ali je u Zakon u Vladi ubačen član 26 a, koji kaže: “Članovi Vlade, državni sekretari i direktori posebnih organizacija i službi Vlade, dužni su da u izjavama i nastupima u javnosti izražavaju i zastupaju stavove Vlade.
Odluku Vlade dužan je da zastupa u javnosti i član koji je glasao protiv ili bio uzdržan. Informacije o radu Vlade ne mogu se davati suprotno načinu određenom poslovnikom ili na način na osnovu kojeg se ne može utvrditi ministar, državni sekretar i direktor posebne organizacije i službe koji daje informaciju.”
Ovaj član ostao je i u poslednjim izmenama Zakona i upravo na njega će se ubuduće pozivati premijer ako ne uspe da stiša sukobljene ministre. Postavlja se pitanje, međutim, da li bi ova Vlada možda ipak trebalo da završi ono što prethodna nije okončala - da donese kodeks.
"Kodeks ne može da škodi, ali je ipak presudno šta na tu temu kaže premijer, jer je on na čelu Vlade. Dačić je dobro odgovorio - svađe ne sme da bude u istom timu", kaže potpredsednik Vlade za evropske integracije Suzana Grubješić.
Da je ovakav akt bespotreban smatra i ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović:
"Svi smo odrasli ljudi i treba da vodimo računa o ponašanju više nego bilo koji drugi građanin. Građani nas gledaju i očekuju pozitivne promene. Ako nam je potreban dodatni zakon da bi pojasnili ono što se podrazumeva, onda nismo dorasli da se bavimo ovim poslom."
Da će kodeks biti suvišan kada se na ovonedeljnom sastanku s premijerom tačno razgraniče međusobne nadležnosti zaključio je i jedan od aktera cele priče, Velimir Ilić.
Ni u vrhu Vlade ne očekuju skoro ponavljanje sličnih situacija. Ministrima će biti ukazano na to kako sukobi krnje poverenje građana i rađaju dilemu koliko takva vlada može da traje, ali i jasno predočeno da parlamentarna većina nije “tanka” i da niko nije nezamenljiv.