Razgovor Nikolića i Jahjage najbolje bez ikakvih obeležja
Zvanični Beograd insistiraće da tokom dijaloga sa Prištinom ne bude državnih obeležja, kako se takav sastanak ne bi tumačio kao priznanje samoproklamovanog Kosova. Ako bi Tomislav Nikolić i Atifete Jahjaga seli za sto sa državnim zastavama, ne bi morali ništa ni da kažu, jer bi to značilo da je Beograd priznao Kosovo, kaže profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Predrag Simić.
Izuzetak bi bio ako bi Jahjaga zatražila da dođe u Skupštinu Srbije, što je, kako smatra Simić, malo verovatno.
"Nikolić mora da bude oprezan koliko će daleko da ode. Nova vlast još traga za politikom o Kosovu, pa se čuje parola - hoćemo konsenzus, ali niko ne kaže o čemu. Da li o tome da nikad nećemo priznati Kosovo ili da ćemo ga sutra priznati? Da li je to partijski konsenzus ili svih građana na referendumu? Da li bi se pitali građani u užoj Srbiji ili i oni na Kosovu i u kom delu Kosova?", istakao je Simić i dodao:
"(Aleksandar) Vučić je rekao da će biti teških odluka, a to možda podrazumeva neformalno priznanje Kosova. Ova slagalica ima tek prve kockice, većina nedostaje".
Prema mišljenju doskorašnjeg državnog sekretara za Kosovo i Metohiju Olivera Ivanovića, u ime Beograda na nove razgovore treba da ode specijalni izaslanik ili specijalni savetnik predsednika Srbije, kredibilna ličnost od velikog iskustva u međunarodnim pregovorima i najvećeg Nikolićevog poverenja - pišu beogradske "Večernje novosti".
"Za samog Nikolića učešće u pregovorima iziskivalo bi veliku pripremu a, osim toga, ako bi pred kosovske predstavnike otišli lično premijer ili predsednik, to bi bilo indirektno priznanje Kosova", kaže Ivanović.
Za povratak UN kao medijatora u pregovorima, kako smatra, šanse su male iako bi to bilo korisno s obzirom na to da su u Savetu bezbednosti dve članice sa principijelnom pozicijom o Kosovu - Rusija i Kina.
Nekadašnji ambasador Srbije u Nemačkoj Ognjen Pribićević smatra da će nastavak dijaloga krajem septembra u Briselu, izgledati tako što će prvi sastanak otvoriti premijer ili predsednik Srbije, kao i predstavnici Prištine u tom rangu, koji bi potom mesta za stolom ustupili savetnicima ili ambasadorima.
Povratak kosovskog procesa u okrilje UN i on smatra nerealnim, baš kao što je nerealno da Beograd pristane na davanje Prištini stolice u UN, a što bi prema nekim diplomatskim izvorima mogao biti novi zahtev.