Kabadahije palile i gradonačelnikov auto
Grafit "pali i biblioteku, narodnjaci su zakon", koji je nedavno osvanuo na zgradi Šumskog gazdinstva u centru Vranja, žitelji ovog grada protumačili su kao poruku da se kriminalci više nikoga i ničega ne boje. Vranjanci su s pravom uznemireni jer su za poslednje dve i po godine u njihovom gradu izgoreli pozorište, diskoteka, 10 automobila i tri restorana. Seriji paljevina, tuča, ranjavanja i pucnjava, koje gotovo iz dana u dan potresaju Vranje, kao da nema kraja.
Pre nekoliko dana policija je uhapsila dvojicu mladića zbog sumnje da su benzinom polila zgradu diskoteke Paladijum, a vatra se proširila na pozorište staro 120 godina. Dve osobe protiv kojih je poveden postupak pod optužbom da su učestvovale u paljenju restorana Kubura oslobođene su po prvobitnoj presudi...
PROVOKACIJE U KAFANI
Vranjski analitičar Saša Stojković, urednik lokalnog OK radija, nije iznenađen ovim događajima.
- Ona policija koja je dozvolila divljanje vozača na ulicama, parkiranje kao u Bagdadu, preglasnu muziku do ranog jutra, ona kriminalizovana policija koja je čelo ovdašnje mafije, ta policija sada gleda svojih ruku delo i hvata se za glavu. Da li je vreme da se u Vranju uvede vanredno stanje i policijski čas, pre nego što sve zapale i pobiju, a od grada naprave konc-logor za građane koji to nikada nisu bili? - pita se Stojković.
Piromani haraju Vranjem, ne prezaju ni od čega. Čak su gradonačelniku Zoranu Antiću zapalili dva automobila.
- Ukoliko policija ne zna ili ne želi da izađe sa imenima, ja sam kao gradonačelnik spreman da lično saopštim imena i nadimke kriminalaca osumnjičenih za paljevine, jer ceo grad zna ko su oni, a izgleda jedino policija ne zna - rekao je Antić kad je u julu zapaljen džip porše kajen, makedonskog državljanina Trifuna Dokovskog, direktora Tikveša.
Grad živi u sve većem strahu.
- Očigledno, poruka je jasna - kriminalci sve više preuzimaju vlast u gradu, naočigled policije koja ili ne ume ili ne želi da piromanima stane za vrat. Neki od njih toliko su se osilili da i na svojim Fejsbuk profilima jasno poručuju - mi smo ovde zakon. Po gradu se priča da je Dokovskom zapaljen džip, jer je odbio lokalnim silnicima da plaća reket. On to nije potvrdio, ali ni opovrgao - kaže Stojković.
Uviđaj na brzinuPriča se da je policija uviđaj o paljevini pozorišta radila samo tri sata, dok je ta ista policija paljevinu crkve Sveti Nikola u Vranju 2003. radila tri dana. Kažu da je na licu mesta nađeno mnogo tragova, od otisaka patika do svedoka koja su videla kako se piromani presvlače u obližnjem parku...
Kritika pravosuđa- Velinovićeva smena nije nemoguća, jer on na svojoj strani praktično nema nikoga. No, ovde se previđa i izuzetno loš rad pravosudnih organa, i loš rad inspektora na terenu, i kriminalizovana struktura srpske policije uopšte... - kaže Stojković. |
Gradonačelnik Antić poručuje da se mora stati na put bezakonju.
- Da li treba zgradu opštine da zapale? U kakvom mi to gradu živimo? Da li policija zna da se u gradskim kafićima ovih dana pevaju hvalospevi vranjskim piromanima, da se vade pištolji i noževi, aman ljudi! Moramo da zaštitimo građane od tih bandita i kabadahija koji ruše javni red, mir i bezbednost svih u ovom gradu - grmeo je Antić.
Stojković potvrđuje da su u dva restorana pijani momci za piromane besomučno naručivali pesmu "Ne može nam niko ništa, jači smo od sudbine" i lomili inventar.
- Čak se vitlalo pištoljima. Dok je ovih dana iznošen šut iz Paladijuma, dolazili su neki tipovi, urlali, turirali automobile i preteći gledali suvlasnike ove diskoteke. Zabeležene su tuče kao posledica napetosti zbog paljevine diskoteke. Ne bi me čudilo da te čarke prerastu u ozbiljne sukobe - ističe Stojković.
ULIČNI RATOVI
Iz policije nema reagovanja. Zahtevi za smenu načelnika vranjske policije uprave Slađana Velinovića sve su češći. PU Vranje pokriva područje od makedonske granice do Grdeličke klisure.
- Ovdašnja policija bila je glavni oslonac Miloševićevog režima u dejstvima na Kosovu, sve do bombardovanja 1999. godine. Sa promenom vlasti došao je i rat na jugu Srbije, u kojem vranjski policajci imaju glavnu ulogu, pa se trusno tle na administrativnoj liniji sa Kosovom ne smiruje. Menjani su načelnici, ali se ništa nije promenilo - jug Srbije jednostavno nije sigurno mesto za život. Velinović je bio inspektor PU Vranje, bez mrlje u karijeri. Situacija koju je Velinović zatekao bila je strašna - ulični rat zakrvljenih gangova, paljevine, pljačke, tuče, pucnjave i na kraju ubistva - smatra Stojković.
Na ulicama traje rat lokalnih gangova - "šestoškolaca" i "brazilaca", maskirani s palicama u rukama napadaju ljude... U izborno vreme čak je pretučen i šef DS-a i tadašnji narodni poslanik Goran Stefanović.
- Velinović se sada nalazi između dve vatre, jer ne odgovara nijednoj. Na jednoj strani su odmetnuti policajci, koji hoće svog čoveka na mestu PU Vranje, a na drugoj pomafijašena struktura MUP-a, kojoj Velinović nikako ne odgovara. Može da ga spase samo činjenica da ima uzornu karijeru - kaže izvor dobro upoznat sa dešavanjima u PU Vranje.
Problemi sa bezbednošću na jugu Srbije traju već desetak godina, i njih nije uspelo da reši ni osam dosadašnjih načelnika PU Vranje. Za to vreme, Vranjem divljaju kriminalci. Što je najgore, svi misle da znaju o kojim se ljudima radi, a da policija o tome ni reč ne progovara...
- Od koga se mi to plašimo, da li od dečkića koji su se nagledali filmova o Al Kaponeu?! Ukoliko policija ne zna ili ne želi da objavi imena, ja sam kao gradonačelnik spreman da lično saopštim imena i nadimke kriminalaca koji su osumnjičeni za paljevine unazad dve godine, jer ceo grad zna ko su oni, a izgleda jedino policija ne zna - ljuti se gradonačelnik Antić, koji je svojevremeno pominjan kao kandidat za načelnika policije.
Inače, policija je zvanično saopštila da su od početka 2009. do danas rasvetljena četiri slučaja paljevina automobila i 13 slučajeva paljevine objekata.
A vranjski piromani imaju jasan i uvek isti rukopis, što bi trebalo da olakšava posao policiji. Uz to, sve paljevine događaju se u neposrednoj blizini vranjske policijske stanice...