Šta da radite ako vam strujni udar sprži TV, frižider, bojler?
Ukoliko vam usled strujnog udara budu oštećeni električni aparati, ne morate da tražite naknadu štete na sudu. Posle određene procedure, EPS nudi odštetu u struji. Kompenzacija je moguća, ali ne i obavezna. Zakonski rok za isplatu je tri meseca.
Porodicu Tošić iz sela Miloševac kod Velike Plane u sred noći probudio je neprijatan zvuk pucketanja i miris paljevine. U prvi mah, glava porodice Žarko Tošić nije znao o čemu se radi. Ubrzo, shvatio je da se dogodio strujni udar.
"Uključio sam svetlo, a sijalica od 60 je gorela snagom 600 vati. Iz utičnica su iskakale varnice. Iz kompjutera je kuljao dim, a u susednoj sobi sam zatekao prestravljenu majku ispred televizora u plamenu, kaže Žarko Tošić.
Na poziv u pomoć, dežurni iz „Elektroprivrede Srbije“ je odgovorio: "Isključite sklopku i lezite da spavate"!
Kako je podivljalu struju bilo nemoguće prekinuti jer su se osigurači istopili, u pomoć je pritekla policija iz Lozovika. Tek po njihovoj naredbi, dispečer se "smilovao“ da isključi transformator.
Bilans štete zbog trulih bandera, ogoljenih kablova i nemarnosti EPS-a je veliki broj spaljenih šporeta, frižidera i televizora u celoj Proleterskoj ulici. Naš sagovornik je procenjivao gubitke i do 200.000 dinara.
Nadoknadu štete možete da potražite od EPS-a. Neophodno je da podnesete zahtev i da sačekate izlazak komisije. Ukoliko ona utvrdi da je šteta nastala greškom EPS-a, možete da se nadate ponudi za kompenzaciju u vidu kilovata.
Prethodno bi, uz prijavu o šteti, trebalo da dostavite fiskalni i običan račun iz ovlašćenog servisa u kome ste popravljali aparat koji je stradao usled strujnog udara izazvanog greškom EPS-a. Naravno, postoji i mogućnost podnošenja tužbe protiv ovog javnog preduzeća.
Advokat Savić: Pokušajte da rešite situaciju dogovorom
Advokat Predrag Savić za "S media portal" kaže da pre tužbe uvek trebalo pokušati da rešite situaciju dogovorom
|