Šiptarima smetaju i mrtvi Srbi
Zahvaljujući srpskom lobisti u Londonu napravljen izveštaj o uništenim crkvama i grobljima na Kosovu i Metohiji koji je objavila britanska vlada.
Tiho, gotovo konspirativno, bez objavljivanja u medijima, britanska vlada je još letos, odgovarajući na pojačanu znatiželju tamošnjih parlamentaraca, izdala zvaničan dokument, sa potpisom šefa diplomatije, o uništavanju srpskih svetinja na Kosovu i Metohiju, posredno priznajući da je u južnoj srpskoj pokrajini reč o - genocidu.
Kada su članovi britanskog parlamenta videli da je od 1999. godine na Kosmetu uništeno ili oštećeno 155 pravoslavnih crkava i manastira, 250 grobalja i oko 6.750 nadgrobnih spomenika, a da ne postoji precizna evidencija o uhapšenim i procesuiranim počiniocima ovih zločina, usledilo je zgražavanje, ljutnja i panika. Tada je i otkriveno da vlada u Dauning stritu mnoge stvari o događanjima na Kosovu - krije od parlamenta i javnosti.
Nezavisni srpski lobista - dobrovoljac iz Londona Radomir Putniković, pisac, satiričar i izdavač, koji već više od četiri decenije živi i radi na Ostrvu i bori se za "srpsku stvar", svedoči o ovom skandalu u Engleskoj, kao jedan od zaslužnih što se na ovaj način govori o južnoj srpskoj pokrajini. Kao nezgodan "kamenčić" u cipeli koji stalno žulja i nervira britanske političare", kako je jednom okarakterisan, naš sagovornik je u nekoliko navrata tražio zvaničan izveštaj o uništenim crkvama, broju uhapšenih i osuđenih za te zločine, animirajući i druge uticajne pojedince, svoje poznanike i prijatelje da izvrše pritisak i da se britanskoj javnosti i parlamentarcima pruži istina.
"Vrlo je teško plasirati bilo kakvu istinu sa naše strane jer smo marginalizovani, pa su odgovori britanskih zvaničnika na moja pisma, a poslao sam ih tokom svih ovih godina više od 9.000, uglavnom formalni. Primer tretiranja ubistva porodice Stolić na Kosovu, zločina čiji počinioci još nisu uhvaćeni, a na kome insistiram od kada se dogodio, predstavlja simbol marginalizovanja genocida nad Srbima na Kosmetu da bi se opravdalo priznavanje nezavisnosti," veli Putniković, uz opasku da bi sa ovakvim izveštajem britanske vlade "trebali da mašemo i kukamo do neba".
(Opširnije čitajte u štampanom izdanju "Vesti" za 27.10.)