Demokrate pucaju od severa do juga
Srpska napredna stranka je u Inđiji udarila na vlast Demokratske stranke, pozivajući partije koje su ušle u opštinski parlament na razgovore o promeni vladajuće strukture. Naprednjaci tvrde da će, ako pet odbornika SPS-a napusti gradonačelnika i funkcionera DS-a Gorana Ješića, imati neophodnu većinu, a Ješić, koji je već 12 godina neprikosnoveni predsednik opštine, uzvraća da taj scenario nije moguć.
U lokalnom SNS-u navode tvrde da su nepravilnosti uočili na dan izbora, a naknadno saznali i druge, ali su, ipak, Ješiću čestitali pobedu. On je, međutim, otišao na funkciju potpredsednika vojvođanske vlade i sekretara za poljoprivredu, pa u SNS-u smatraju da zbog sukoba interesa ne može da bude i čelnik Inđije.
Situacija u vojvođanskom gradiću samo je jedna u nizu lokalnih samouprava zahvaćenih postizbornim zemljotresom izazvanim promenom vlasti na republičkom nivou. Prestrojavanja i prevrati su ovih tropskih dana dobro zatresli političko srpsko tle. Najveći Gordijev čvor je novosadski, a posle pokušaja otpetljavanja i rušenja vlasti Demokratske stranke, situacija je trenutno u fazi mirovanja jer, kako se čuje, za sada nema kvalifikovane većine za promene.
Usložnjavanje situacije širom Vojvodine je, inače, donela odluka demokrata da zbog priklanjanja SPS-a naprednjacima na nivou republike izbace socijaliste iz vojvođanske i vlasti u Novom Sadu.
Premijer i lider SPS-a Ivica Dačić, najavljuje razgovore s predsednikom vojvođanske vlade Bojanom Pajtićem i kaže da su demokrate preterale, a onima koji negoduju u iščekivanju raspleta u Novom Sadu poručio je da "niko nikome ne sme da preti". Priču o promenama u "srpskoj Atini" nedavno je pokrenuo lider Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić, kome su se potom pridružili SNS i socijalisti u naumu da gde
Zaokreti u nizu
|
je to moguće lokalne vlasti budu upodobljene republičkoj koaliciji.
Previranja ima i na jugu Srbije, pa su u Aleksincu većinu formirali SNS-URS-SPS-JS, pošto su smenili već formiranu vlast DS, DSS, PUPS i JS, a na toj prošlonedeljnoj sednici policija je zbog incidenata morala da interveniše, a potom i hitna pomoć, jer je pozlilo tadašnjem predsedniku Skupštine Milanu Vlajkoviću iz DS-a.
U Leskovcu je posle majskih izbora na vlast koalicija predvođena DS-om i SPS-om, ali je zbog incidenata zgradu opštine čuvala policija. Nova vlast, međutim, nije izvesna, pošto je SNS najavio da će je preuzeti na narednoj sednici Skupštine grada 27. avgusta. Moguća je promena i u Trgovištu, gde je na vlasti koalicija SPS-a, SNS-a i DS-a, ali je URS osvojio najviše mandata. Nije mirno ni u centralnoj Srbiji, a do promena bi moglo da dođe i u Ćićevcu, gde je DS formirao vlast, ali se iz SNS-a čuje da su "promene neophodnost". Kuva se i na zapadu Srbije, tačnije u Užicu gde su DS i SPS formirali vlast, ali se pregovori za formiranje nove većine intenziviraju. Dok DS tvrdi da je novoformirana koalicija stabilna, u SNS-u kažu da građani žele promene. Ovakvo preslikavanje odnosa sa republičkog na lokalni nivo se, prema najavama, sprema i u Šapcu.