Pomen žrtvama "Oluje" u Beogradu
Parastos ubijenim Srbima u akciji "Oluja" 1995. godine služen je danas u Crkvi svetog Marka u Beogradu u prisustvu više članova porodica stradalih.
Parastos je služio srpski patrijarh Irinej koji je u obraćanju okupljenima rekao da je teško naći reči opravdanja za strašne zločine koji su se desili pre 17 godina na područjima gde su Srbi "kao nikada u svojoj istoriji postradali".
"Sećamo se mnogih duša koje su ostavile svoje živote i svoje kosti rasule širom Like, Banije, Korduna i severne Dalmacije", rekao je Irinej. Patrijarh je ukazao i na stradanja prognanih Srba navodeći da se taj broj procenjuje na 250.000, odnosno 350.000.
"Oni su ostavili svoje domove u kojima su vekovima živeli i ostavili sve ono što su tokom života nasledili onima koji su im bili neprijatelji. Neprijatelji su im bili hrišćani", rekao je Irinej.
Patrijarh je kazao da je 20. vek za Srbe predstavljao vek najvećeg stradanja i naveo da je sigurno da nema opravdanja za bezakonje i zločine koji su se dogodili. "Desetine hiljada čeka da se vrati odakle je raseljeno, ali pravde za naš narod u svetu više nema. Mi se nadamo da će kad-tad progovoriti pravda, ako ne ljudska, onda sigurno božija", rekao je Irinej.
Patrijarh je izrazio očekivanje da će se srpski narod vratiti svojim domovima, njivama i stanovima i pozvao "moćnike ovog sveta" da učine da se ta pravda postigne i uspostavi.
"Pravda treba da bude ista, kako prema drugima tako i prema našim narodima", rekao je Irinej.
Parastosu su prisustvovali predstavnici udruženja porodica nestalih i poginulih, ministar odbrane Aleksandar Vučić, načelnik Generalštaba Ljubiša Diković, pripadnici Vojske Srbije, brojni građani među kojima je bio i ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin.
Godišnjica egzodusaDanas se navršava 17 godina od početka "Oluja" koja je dovela do egzodusa više od 200.000 Srba iz Hrvatske. Nema preciznih podataka o žrtvama, a. po nekim izvorima, u akciji je nestalo 1.805 ljudi. |
Parastos povodom 17. godina od početka akcije "Oluja" organizovalo je Udruženje porodica nestalih i poginulih "Suza", a predstavnici te organizacije potom su položili vence na spomen ploču žrtvama u Tašmajdanskom parku.