Po Srbiji udarili i zbog vere
Sjedinjene Američke Države optužile su Srbiju za nepoštovanje verskih sloboda koje su ograničene Ustavom i zakonima! U istom izveštaju Stejt departmenta o poštovanju verskih sloboda za 2011. godinu Kosovo je dobilo prelaznu ocenu i pored niza incidenata od rušenja i uništenja srpskih verskih objekata, skrnavljenja spomenika i kamenovanja Srba koji dolaze na verska mesta.
Izveštaj o stanju verskih sloboda na Kosovu (koje SAD priznaju kao nezavisnu državu) je pun kontradiktornosti, pa se tako u prvom pasusu pominju skrnavljenja jevrejskog groblja u Prištini, vandalizam nad grobljima i imovinom SPC, kao i "izolovani incidenti poput bacanja kamenja na srpske crkve", ali se nešto kasnije ipak napominje da "vlada Kosova poštuje verske slobode!
Kao poseban "uspeh" na Kosovu Stejt department navodi to što Kfor više ne mora da čuva srpske crkve i manastire, kao i da lokalna policija sad obezbeđuje 17 objekata SPC od kojih su neki pod zaštitom Uneska.
Šamar Beogradu
Zanimljivo je da je kritike na račun Beograda stižu u momentu formiranja nove srpske Vlade, pa se može tumačiti da je apostrofiranje Srbije kao jedine od svih država nastalih iz bivše SFRJ koja "nema ograničenja religijskih uverenja, ali su prisutna u praktikovanju religije", predstavlja šamar za državu. Za čuđenje je i da je američki zaključak drastično različit od ocene Evropske unije koja je dala "zeleno svetlo" i srpskim zakonima o verskim slobodama i praksi u toj oblasti.
SAD, kao vidove diskriminisanja u Srbiji navode povlašćeni položaj Srpske pravoslavne crkve među sedam "tradicionalnih" koje deluju. Ukazuju na navodne dvostruke standarde vlasti u Beogradu, jer su grčkoj i ruskoj pravoslavnoj crkvi omogućile slobodno delovanje iako nisu registrovane, a da istovremeno nisu registrovali druge pravoslavne, poput makedonske i crnogorske uprkos njihovom pokušaju da to učine.
Ova kritika je takođe neobična, kada se zna da su svetovna i duhovna vlast odvojene i da srpska vlada ne može da utiče na kanone SPC-a, a još manje da se upliće u delokrug Vaseljenske Patrijaršije koja nije priznala ni CPC, ni MPC. Uostalom zbog toga glas nisu podigli ni Makedonci, ni Crnogorci nastanjeni u Srbiji.
Evropa hvali Srbiju
Da ocene koje dolaze iz SAD ne bi trebalo precenjivati, niti doživljavati kao neprijateljske smatra Meho Omerović, predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova u Skupštini Srbije.
-To je ocena iz američkog ugla i njihovog kulturnog konteksta! Nama je mnogo važnije kako reaguje naše neposredno okruženje, posebno što su sve relevantne institucije Savet Evrope i EU visoko ocenile zakonsku regulativu u ovoj oblasti i njeno sprovođenje u Srbiji - kaže Omerović.
On napominje da to ne znači da ne bi trebalo dalje unapređivati ljudska prava, jer je, kako ističe, to oblast u kojoj se stalno mora raditi.
- Možda postoje problemi u sprovođenju nekih prava zagarantovanih Ustavom, ali je Srbija čvrsto opredeljena za najviše standarde svih ljudskih prava - istakao je Omerović.
Bivši ministar vera i dijaspore Srđan Srećković ocenio je da su verske slobode u Srbiji na najvišem mogućem nivou, ali da postoji prostor za njihovo dalje poboljšanje.
- Verujem da u vremenu pred nama postoji prostor za dalje poboljšanje, ali je opšta ocena i stav svih crkava i verskih zajednica u Srbiji da je odnos države Srbije dobar i tolerantan - zaključio je Srećković.
Sekte ili crkve?
U izveštaju o stanju verskih sloboda u Srbiji u osnovi se ističe da se zapravo samo na papiru poštuje sloboda veroispovesti, te da je praksa drugačija od ustavnih i zakonskih normi. Posebno se ističe "problem statusa netradicionalnih verskih zajednica, naročito "protestantskih", koje se u Srbiji često smatraju sektama. Među njima su registrovani i mormoni, adventisti, Crkva boga Srba ili Slobodna beogradska crkva.
|