"Narodu će faliti radikali u Skupštini"
Posle 20 godina u skupštinskim klupama nema poslanika Srpske radikalne stranke. Građani će osetiti nedostatak poslanika SRS-a, kažu radikali koji novu šansu vide u martu 2013. godine, kada Hag odlučuje o Vojislavu Šešelju.
U naredne četiri godine u parlamentu neće biti predstavnika Srpske radikalne stranke, koji su učestovali u radu svih skupština od 1992. godine. Radikali sa oko 180.000 osvojenih glasova, nisu uspeli da preskoče cenzus.
Do narednih izbora, Srpska radikalna stranka biće opozicija u pokrajinskom i pojedinim lokalnim parlamentima.
Sa gubitkom poslaničkih mesta u republičkom parlamentu, radikali ostaju i bez sredstava iz budžeta. Finansiraće se, kažu, novcem koji dobijaju za učešće u pokrajinskom i lokalnim parlamentima, kao i od 80.000 članarina. |
Potpredsednik Srpska radikalne stranke Dejan Mirović rekao je da se radi o porazu koji se ne može ignorisati. "Mislim da postoji više uzroka za to, pritisak zapada i vlasti, ali i naša neprofesionalnost. Smatramo da su to četiri glavna uzroka", navodi Mirović.
Dragan Todorović iz SRS-a kaže da će kada budu krenula skupštinska zasedanja građani osetiti nedostatak poslanika SRS-a.
"Za 22 godine građani su naučili da postoji stranka koja štiti državne interse, ukazuje na nepravilnosti. Mislim da je to odlikovalo SRS", navodi Todorović.
Analitičari kažu da je na loš rezultat radikala uticao i uspeh nekadašnjih partijskih kolega, koji su danas u SNS-u. Kao razloge navode i odsustvo lidera, pogrešan izbor predsedničkog kandidata, ali i jaku desnicu u Srbiji.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković rekao je da je na desnom polu dosta partija sa sličnim ideologijama koje kradu biračko telo, a kako je naveo, rešenje je u promenama ideologije i lidera koji će uvesti nove ideje.
Poraz na izborima doveo je do novog osipanja stranke, najviše pažnje privukao je prelazak Aleksandra Martinovića kod naprednjaka.
Radikali novu šansu vide u martu 2013. godine, kada Hag odlučuje o Vojislavu Šešelju. Očekuju i da u međuvremenu vladajuća većina izgubi poverenje birača.
"Presuda koja se očekuje u martu mnogo će uticati na povratak stranke, jer ekonomska situacija neće biti bolja, imajući u vidu ko vodi ekonomske resore.
Smatramo i da će pritisci oko Kosova biti veći i tražiće se više ustupaka u vezi sa pridruživanjem EU, protiv čega smo mi", naveo je Dejan Mirović.