Teodor fon Burg: Niko ne radi sa mladim talentima
Osvajač zlatne medalje na Matematičkoj olimpijadi u Argentini Teodor fon Burg izjavio je da ne postoji nijedna institucija koja se ozbiljno bavi pripremama talenata za naučne olimpijade i dodaje da je predsedniku Srbije izneo ideje kako unaprediti rad sa mladim talentovanim ljudima.
''U inostranstvu su mislili da iza mene stoji državna institucija a svih godina sam sa privatnim profesorima koje je pronalazila moja majka'', kaže mladi matematičar u intervjuu za ''Novi magazin''.
Sa zlatnom medaljom sa poslednje olimpijade Argentini maturant beogradske Matematičke gimnazije, Teodor von Burg postao je najbolji mladi matematičar svih vremena. Do sada je na internacionalnim takmičenjima osvojio ukupno 22 medalje, ali medalja koju je sada osvojio mu najviše znači jer s njom je preuzeo rekord, navodi Teodor, uz objašnjenje da je sa završetkom gimnazije okončao i srednjoškolsku takmičarsku karijeru.
U Argentini je nastupao u šestočlanoj ekipi Matematičke gimnazije koja se sa 53. Međunarodne matematičke olimpijade, uz njegovo zlato, u Beograd vratila sa još dve dve srebrne, jednom bronzanom medaljom i dve pohvale.
Sa poslednjom zlatnom medaljom postao si, sportski rečeno, apsolutni šampion, a matematiku u Srbiji predstavio i kao takmičarsku disciplinu. Medalje su važne, ali izvesno nisu jedini cilj. Šta dalje?
Svetska matematička olimpijada, za učenike do 20 godina je najprestižnije naučno takmičenje u svetu i održava se već 53 godine, tako da nisam ja taj koji je matematiku otkrio kao takmičarsku disciplinu. Do ove godine titula ''najuspešnijeg u svetu svih vremena“ jeste bio moj cilj, jer sam znao da mogu da je osvojim, a uz nju i poštovanje mojih rivala koji najbolje znaju kako se teško do nje dolazi. Sada me čekaju studije, a posle njih master, doktorske studije, specijalizacija...
Nameravaš li da ostaneš u okviru matematike kao nauke ili da teorijsko znanje primeniš u nekom praktičnom umeću?
Ranije sam bio skoro siguran da ću se baviti nečim konkretnim, ali sada više nisam. Mislim da će mi studije u velikoj meri pomoći da donesem tu najvažniju životnu odluku.
Uobičajeno je da se u Srbiji spekuliše o tome da će naši mladi talenti trajno otići u inostranstvo. Bio si česta tema takvih napisa. Kakva je za sada odluka?
Studiranje u inostranstvu, pogotovu najboljih i najuspešnijih srednjoškolaca, jeste uobičajena praksa još od vremena kada je Srbija bila kraljevina. Mislim da se problematika „odliva mozgova“ više odnosi na činjenicu da se posle školovanja ti studenti ne vraćaju. Ja ću takođe studirati u inostranstvu.
Jesu li uspesi koje si ostvario rezultirali pozivima ne samo stranih univerziteta, već možda i pojedinih kompanija?
Da, imao sam mnogo poziva, ali odlučio sam se da prihvatim punu stipendiju Univerziteta Oksford.