Vučić moćniji od šefa države
Predrag Petrović, izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, tvrdi da će namera da budući ministar odbrane bude i koordinator rada svih službi bezbednosti dovesti do gomilanja moći u rukama jednog čoveka.
Oštro ste napali izmene Zakona o službama bezbednosti. Šta je ključna zamerka?
- Razdvajanjem funkcija šefa kabineta predsednika Republike i sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost se sprečava vanustavno gomilanje moći u rukama predsednika. Međutim, ovde je problem što se ovim promenama nastoji omogućiti da jedna osoba, u ovom slučaju Aleksandar Vučić, obavlja istovremeno funkciju i ministra odbrane i koordinatora rada svih službi bezbednosti, što opet vodi ka gomilanju moći u rukama jednog čoveka.
Vučić je objasnio da će se takvim rešenjem odlučnije boriti protiv korupcije i organizovanog kriminala?
- To objašnjenje deluje neubedljivo. Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala nije zadatak sistema odbrane, niti je prevashodni posao bezbednosno-obaveštajnih službi, već policije i Agencije za borbu protiv korupcije.
Znači, zaista može doći do "koncetracije moći u rukama samo jednog čoveka", kako to tvrdi opozicija?
- Ukoliko Vučić bude i sekretar Saveta i ministra odbrane onda će zaista doći. Kao ministar odbrane imaće pod direktnom upravom vojne službe bezbednosti (VBA i VOA), a preko Biroa za operativnu koordinaciju rada službi bezbednosti, koji je telo Saveta, imaće i kontrolu nad BIA. Pritom, ukoliko naprednjaci postave i svog čoveka na mesto direktora policije, imaće potpunu kontrolu.
Zar time neće biti poboljšana demokratska kontrola bezbednosnih Službi, kako nova vlast tvrdi?
- Mislim da neće. Demokratska kontrola podrazumeva dekoncentraciju moći, ravnotežu moći između različitih organa vlasti, kontrolu parlamenta nad aparatima sile, ulogu javnosti u nadzoru... U ovom slučaju ne samo što je parlament, kao ključna poluga te kontrole potpuno isključen iz nadzora Saveta, već nije organizovana ni javna rasprava povodom budućih izmena zakona, što je uobičajena praksa.
Plašite li se politizacije bezbednosnih službi ili stavljanja u funkciju jedne partije?
- Uticaj politike na službe bezbednosti uvek postoji i sam po sebi nije loš, jer obaveštajne službe zapravo rade po nalozima demokratski izabranih političara. Opasno je kad političari izdaju naloge službama koji su u suprotnosti sa osnovnim demokratskim principima, Ustavom i zakonima, kada traže podatke o političkim suparnicima. U Srbiji ta opasnost nikada nije isključena, jer svaka partija koja je preuzimala kontrolu nad službama bezbednosti je instalirala svoje kadrove.
Neko će reći da javnost nije toliko kritikovala Tadića koji je takođe pod kontrolom držao bezbednosne službe?
- Nije baš da se niko nije bunio. Beogradski centar za bezbednosnu politiku, kao i pojedini stručnjaci su na to ukazivali, ali mediji nisu hteli da o tome pišu.
Partija sva vrata otvara
Kao i Šutanovac i Vučić preuzima resor kojim se prethodno nije bavio. Zbog čega je partijama toliko bitno da na ta mesta dođu "poverljivi ljudi", a ne profesionalci?
|