Beznađe tera u ludilo
Besparica koja ulazi u sve više srpskih domova rađa beznađe i sve češće nagoni ljude da podignu ruku na sebe ili nekog u porodici. Gubitak posla, imetka, propast porodične firme samo su neki od uzroka tragične svakodnevice u Srbiji.
DIGAO RUKU NA ĆERKU: Posle ubistva mentalno zaostale devojke u Nišu
Nišlije je pre dva dana šokirala stravična tragedija u kojoj je otac ubio mentalno zaostalu ćerku Sanju Đ. (35) ispalivši u nju u porodičnom domu tri hica iz vatrenog oružja, dok je majka bila u obližnjoj prodavnici. Komšije su ispričale kako je nesrećni čovek bio vrlo vezan za ćerku, pa pretpostavljaju da je do užasa došlo zbog teške materijalne situacije. Krajem prošle godine je ostao bez posla, a porodica bez ikakvih sredstava za život.
Neuropsihijatar Zoran Đurić ukazuje da zločine najčešće počine nedograđene ličnosti, pune sirovih i agresivnih emocija, ali ističe i da teška materijalna situacija kod njih može da izazove neuračunljive postupke.
- Kada takav čovek dugo trpi, a nema kapaciteta da razreši situaciju, raste njegova napetost do eksplozije i brutalnosti. Očaj nemaštine, nemogućnost da izdražava porodicu, podloga su za te tragične akte, ali u takvim slučajevima nemaština ne hvata oružje, nego nagriza ljude sve do momenta kad to eksplodira i počine zločin.
U Zrenjaninu se ispred Osnovnog suda rakijom polio i zapalio čovek star 64 godine, a Vojvodina beleži i neslavni crni prošlonedeljni vikend, pošto su tokom dva dana četvorica muškaraca izvršila samoubistvo vešanjem. Nekoliko dana ranije Srbiju je potreslo stravično otkriće da je Vesna Tanasković (39) iz Kamenice kod Kragujevca ubijala svoju tek rođenu decu. Policija je pronašla posmrtne ostatke novorođenčeta zamotanog u krpe u šumi nadomak kuće u kojoj živi, a traga za ostacima još jednog deteta.
Beznađe, kako tumači psihoterapeut Zoran Milivojević, ljude uvodi u sumorni vrtlog života, da bi kada izgube svaku nadu ušli u agresiju ili zločin.
- Mada je svaki slučaj ovakvih tragedija specifičan, generalno beznađe kao spori proces nagriza ljude godinama i dovodi ih u situaciju da više ne vide pozitivnu budućnost. Kada izgube svaku nadu i prestanu da veruju da vredi čekati, sve im postaje besmisleno, pa i sam život - objašnjava Milivojević.
On ističe da je ekonomsko stanje toliko loše i ljudi nemaju ono što očekuju, "život dostojan čoveka", što je naročito izraženo kod onih koji pamte nekadašnja vremena kada su dobro živeli, pa ako su nestabilne ličnosti, ta dugotrajna situacija koja ih muči uvodi u svirepost.
Ocena situacije u zemlji je, prema rečima ekonomiste Branka Dragaša, neizdrživa i na pomolu je, kako kaže, potpuno rasulo.
- Obistinilo se moje predviđanje iz 2000. godine da vlast ako hoće, organizovani kriminal može da reši za 48 sati, ali da će se socijalno siromaštvo, ako se ne rešava stanje, samo uvećavati i proizvoditi probleme. Zato sada vidimo da se dešava ono što kod nas nikad nije, da sestra ubija brata, a otac ćerku - kaže Dragaš.
On nije optimista po pitanju rešavanja situacije, jer će nova vlada, koja je izgubila 60 dana u prgovorima i još 30 će u avgustovskim odmorima, zateći prazan budžet, a kako ističe, finansije zemlje opet dolaze u ruke onih koji njima upravljaju punih 12 godina.
Slaba tačka u porodici
|
|