Sati čekanja zbog "gluvih" telefona
Velike gužve na srpskim autoputevima, koje ionako izmorenim vozačima na proputovanju kroz Srbiju predstavljaju veliki problem, često su prouzrokovane neusklađenošću i slabom koordinacijom srpskih službi nadležnih za puteve.
Kilometarske kolone najčešće se stvaraju posle saobraćajne nesreće, a vozači jednostavno nemaju kome da se obrate za informaciju i tako izbegnu da satima po nesnosnim vrućinama, kakve su ovog leta, sede u vozilu.
Najprometniji je autoput od Horgoša do Beograda i Niša i onaj koji vodi od granice sa Hrvatskom. Ovim drumovima u otadžbinu dolazi i najveći deo Srba iz dijaspore, ali i turski državljani, koji su neretko vinovnici nesreća posle višesatne vožnje bez odmora. U takvim situacijama dolazi do velikih zastoja, a ljude najviše pogađa što ne znaju o čemu je reč i do kada će čekati. Na ovakve situacije proteklih dana žalilo se nekoliko čitalaca "Vesti", koji nisu znali kako da se obaveste o zastojima na putu, na kojoj je deonici saobraćaj u prekidu i zašto moraju više sati da se voze sporednim putevima da bi stigli na cilj.
U Auto-moto savezu Srbije (AMSS) postoji operativni centar, gde se vozači mogu obavestiti o trenutnim radovima na putu i koje su deonice neprohodne, što se može videti i na interaktivnoj mapi na sajtu ovog saveza. Međutim, zbog neusklađenosti sa MUP-om, u slučaju saobraćajnih nesreća, takvih informacija nema.
- Mi ažuriramo informacije o prohodnosti puteva svakodnevno. Kada se dogodi saobraćajna nesreća, nama iz MUP-a Srbije ne javljaju detalje nezgode, već gde je put zatvoren, ali to nije pravilo. Samo kada je u pitanju veća saobraćajka tada treba da jave koja je saobraćajnica blokirana kako bismo mogli da obavestimo vozače. Međutim, u praksi to baš i nije slučaj. Najčešće saznajemo da je neki put zatvoren kada nam to javi neko od vozača - kažu u AMSS-u.
Oni dodaju i da u tim situacijama pokušavaju da vozače koji nazovu operativni centar AMSS-a upute na alternativne pravce, ukoliko postoji takva mogućnost.
- Ukoliko ne postoji drugi pravac, ako je saobraćaj zaustavljen na autoputu i nema izlaza, onda nema drugog izbora nego da sačekate da se put odblokira - pojašnjavaju u AMSS-u.
Sa druge strane, general Dragiša Simić, načelnik Uprave saobraćajne policije tvrdi da se vrlo retko dešava da glavni magistralni pravci u Srbiju budu blokirani zbog saobraćajnih nesreća.
- Dešava se da autoput bude blokiran zbog udesa, ali ne više od pola sata. Uvek ostavljamo jednu traku otvorenu i to zaista stvara gužve i kolone. U slučaju da je put blokiran, saobraćajna policija usmerava vozače na alternativne pravce. O blokiranim pravcima ne obaveštavamo AMSS jer su oni kao što sam pomenuo, najviše pola sata zatvoreni i odmah posle obavljenog uviđaja se puštaju vozila. To je suviše kratko vreme, pa ukoliko bi javili AMSS-u, dok obaveštenje stigne do vozača, put bi bio otvoren, i to bi samo moglo da ih dovede do zabune - objašnjava Simić.
Pozovite najbližu policijsku stanicu!
|