Srbi narod najugroženiji u Evropi
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun dolazi sutra na Kosovo i Metohiju, protokol se još ne zna, ali je izvesno da će prvi čovek Svetske organizacije posetiti Prištinu, sedište Unmika, manastir Visoki Dečani...
Srbi na severu Kosmeta i južno od Ibra želeli bi da Ban Ki Mun potvrdi da je Kosovo, uprkos marginalizovanju i povlačenju Unmika, još pod patronatom UN i da je Rezolucija 1244 još na delu.
Želeli bi i da dođe u srpske sredine i lično se uveri u kakvim uslovima živi srpski narod.
- U Evropi ne postoji ugroženiji narod od nas Srba na Kosovu i Metohiji: ubijaju nas, otimaju nam imovinu, skrnave groblja, ruše crkve, ograđuju nas žicom, drže na nišanu, pale i pljačkaju kuće, organizovano proteruju. U Osojansku dolinu vratilo se oko 2.000 Srba, mislili smo da ćemo živeti kao ljudi, a mi slobodno ne možemo ni na njivu, ni u šumu, ni po namirnice, ni kod lekara, ni po lekove, kakav je to život - pita se Veljko Komatović iz povratničkog sela Žač kod Istoka, kome su komšije Albanci nedavno pretili klanjem.
- Nebrojeno je ubistava Srba koja bi lako mogla da se razreše, ali vlast u Prištini to ne želi, naprotiv, podstiče i prikriva zločine, sva ubistva, uvereni smo, inspirisana su od strane albanskih tajnih službi, pa i surova likvidacija porodice Jeftić. Selom od tada patrolira policija, ali ni njima ništa ne verujemo, jer je u uniformi policajaca puno ubica iz OVK, nemamo mirnog sna i razmišljamo da se kolektivno svi iselimo. Najveću krivicu za sve što nam se događa snose Ujedinjene nacije koje su dužne da nas štite i zaštite, hteli bi to da kažemo Ban Ki Munu, ali ne verujem da će doći u naše selo - kaže jedan žitelj Talinovca kod Uroševca.
- Umesto da štiti srpski narod južno od Ibra, koji Albanci ubijaju i proteruju, Kfor svu svoju silu koncentrisao je na severu Kosmeta da bi ovdašnji srpski narod držao "u logoru" i ostvarivao planove Hašima Tačija. Voleli bih da Ban Ki Mun vidi mesecima blokirana i od sveta odsečena sela i naše barikade kojima se branimo od nasrtaja njegovih mirovnjaka koji su se potpuno stavili u službu Prištine - kaže Krstimir Pantić, predsednik opštine severna Kosovska Mitrovica.
Samo vladika
|
Odbrana Rezolucije 1244
Prva poseta generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki-Muna prostorima bivše Jugoslavije posle vremena Tita, ocenjuje se kao važan politički događaj i signal da će UN ponovo početi da se bave ovim prostorima, ali se ne očekuje mnogo. Maksimum koji Srbija može da izvuče je da predstavi što više argumenata za odbranu Rezolucije 1244, smatra analitičar Dušan Janjić.
- U Prištini će najverovatnije glavna tema biti njegova misija, jer on na osnovu Rezolucije 1244 podnosi izveštaje Savetu bezbednosti UN, gde će se sresti sa međunarodnim misijama, ali i sa predstavnicima vlasti na Kosovu. Prva i najvažnija tema svakako će biti namera Kosova da uđe u UN, s obzirom da je kupila 90 i nešto glasova, i da se takav potez očekuje - ocenjuje Janjić.
Stručnjak za međunarodne odnose dr Predrag Simić, kaže da bi jedna od tema razgovora mogla da budu kampovi za obuku Libijaca i Sirijaca na teritoriji južne srpske pokrajine, koju je Rusija nekoliko puta pokrenula pred Savetom bezbednosti. Upravo ova tema izazvala je jezu među prištinskim vlastima, i bojazan da bi mogli da budu predmet kritike zvaničnika UN.
- Mogu se očekivati i nove teme u razgovorima. Možda Ban Ki Mun i zatraži određenu pomoć, jer postoje tendencije da se njegova uloga i dalje marginalizuje, kao i na konfliktu Sirije. Od posete, ipak, ne treba očekivati previše - kaže Simić.
Generalni sekretar UN u Beogradu će se sastati sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, mandatarom Ivicom Dačićem i šefom diplomatije i predsedavajućim Generalne skupštine UN Vukom Jeremićem. Iz Beograda će otići u Prištinu, gde su planirani susreti sa predstavnicima Unmika, međunarodnih i regionalnih organizacija, kao i sa predstavnicima kosovskih vlasti, a planiran je i obilazak manastira Visoki Dečani. Ban Ki Mun je objasnio da će se njegova poseta KiM biti "u skladu sa Rezolucijom 1244".