RFZO pred kolapsom
Poslodavci u Srbiji kasi zdravstvenog osiguranja za doprinose trenutno duguju čak milijardu evra. To je gotovo polovina ukupnog godišnjeg budžeta Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Ako se ovaj trend nastavi preti potpuno urušavanje zdravstvenog sistema.
Otkako je poslednji put, krajem prošle godine, pravljen presek koliko zdravstvo Srbije duguje dobavljačima za lekove, sanitetski i drugi potrošni materijal, a koliko potražuje za neizmirene doprinose, dug prema zdravstvu za doprinose povećan je za oko 150 miliona evra. I, trenutno niko ne vidi način kako da se on naplati. Jer kad god ovaj problem "ispliva na površinu", reši se tako što se zaostala dugovanja "zamrznu", a poslodavac obaveže da će početi da servisira tekuće obaveze, čime ispunjava uslov da njegovi zaposleni overe zdravstvene knjižice. Tako je na kraju prošle godine, kada su dugovanja za doprinose bila oko 850 miliona evra, 750 poslodavaca tražilo da im se "oprosti“ dug.
"Nažalost, sve više poslodavaca krši zakon, ne uplaćuju doprinose, pri čemu ostvaruju ektra profit“, kaže za Novosti profesor dr Aleksandar Vuksanović, direktor Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja.
"Ukoliko ne bude stroge finansijske discipline i kontrole naplate doprinosa, preti nam opasnost od urušavanja čitavog zdravstvenog sistema. Doći ćemo u situaciju da svi imamo overene zdravstvene knjižice, koje će biti bezvredni papiri, jer neće biti sredstva za lečenje“.
Budžet RFZO za ovu godinu iznosi 205 milijardi dinara, od čega će polovina „otići“ za plate zaposlenih u zdravstvu, a po glavi stanovnika ostaje jedva 125 evra za lečenje.
Samo za lekove na recept dnevni trošak dostiže 100 miliona dinara, jer se svakog dana, u proseku, izda po 200.000 recepata.
"Zdravstvena zaštita u Srbiji svakako nije na željenom nivou, ali u odnosu na sredstva koja se izdvajaju sistem,kojem svi možemo da nađemo hiljadu mana, ipak, funkcioniše. Svakog dana se operiše desetine hiljada ljudi, da hiljade njih svaki dan prima terapiju u vidu najskupljih lekova za koje gotovo niko ne bi imao sredstava da sam plati. U bolnicama dnevno leži i leči se 30.000 ljudi. Svi znamo da te bolnice nisu najsavremenije i nisu nove, ali se pacijenti, ipak, nekako leče.“, kaže Vuksanović.