Sačuvali smo Vojvodinu!
Član Glavnog odbora DSS-a Željko Tomić smatra da je Ustavni sud Srbije osporavanjem više članova Zakona o nadležnostima AP Vojvodine, poništio suštinu tog zakona i da bi bilo najbolje promeniti ga u celini.
- Mislim da je bolje promeniti ceo zakon, jer su sporna 22 člana, čime je njegova suština poništena, pa je bolje da kao takav ne postoji - rekao je Tomić za "Vesti" ne isključujući mogućnost da njegova stranka podnese republičkom parlamentu svoj predlog zakona o nadležnostima severne pokrajine.
Smatrate li da bi zaista došlo do, kako se čulo iz Vaše stranke, države u državi?
- Naravno, zato smo pred Ustavnim sudom Srbije preduzeli korake da Vojvodina ne bude nešto što joj prema Ustavu ne pripada. Pozdravljam odluku suda kojom je obezvređena namera donosioca takvog zakona i Statuta koja je vodila stvaranju države u državi.
Ustavni sud je tek posle skoro tri godine doneo odluku o inicijativi Vaše partije?
- Iako je, nažalost, prošlo mnogo vremena, ipak se pokazalo da je pravda dostižna.
Ima li veze što je odluka Ustavnog suda usledila u trenutku promene republičke vlasti?
- To treba pitati sudije. Ipak, ne verujem da je razlog promena vlasti. Da smo dugo čekali, jesmo, ali su građani znali da je DSS u pravu i da su i Zakon i vojvođanski Statut na klimavim nogama. DSS je uradila ono što se od nas i očekivalo, zaustavili smo rastakanje Srbije čija državnost je bila dovedena u pitanje.
Verujete li da će odluka USS biti ispoštovana, u više navrata čulo se da je ova institucija ispolitizovana?
- Ako smo ozbiljna država, odluka USS ne sme da bude dovedena u pitanje. Ako se političari zaklinju u institucije onda mora da bude poštovana reč najviše sudske instance. DSS se uvek zalagala za pravni put i da se tako išlo, ne samo kada je reč o severnoj pokrajini, već i Kosmetu, pa i drugim važnim pitanjima poput reformi u pravosuđu, u Srbiji bi danas bilo bi mnogo manje problema.
Ligaši traže promenu Ustava Srbije?
- Njihovo nezadovoljstvo je razumljivo, jer su se od početka protivili Ustavu Srbije donetom 2006. i pozivali na bojkot referenduma. Autonomaška politika doživela je krah, a više nemaju političku snagu demokrata koji su podržavali njihov separatizam.
Najavili su žalbu Sudu za ljudska prava u Strazburu?
- Ako je neko internacionalizovao vojvođansko pitanje, to su bili ligaši i Nenad Čanak. Oni mogu da rade šta hoće, ali ako u zemlji vladaju pravo i pravda, ne mogu da urade ništa. Ne verujem da taj međunarodni sud, niti bilo ko drugi može da sruši Ustav, zakone i institucije države Srbije.
Sprečeno otcepljenje
Zašto mislite da bi i Vojvodina izašla iz Srbije?
|