Riker traži garancije za dogovor o Kosovu
Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Filip Riker zatražio je od mandatara Ivice Dačića garancije oko politike buduće Vlade. Kako piše beogradski “Blic“, Rikera je interesovalo kakva će biti spoljna politika vlasti i da li podrazumeva saradnju sa Vašingtonom i Briselom, da li će ciljevi Vlade biti borba protiv korupcije i kriminala, ali i poštovanje dogovorenog oko KiM.
Dačić je garantovao da su sve to ciljevi buduće Vlade, a danas tokom dana razgovarao je sa svim premijerima država suseda. Kako je za “Blic“ rekao izvor, tokom sastanka sa Rikerom, Dačić je imao poziv od Ketrin Ešton, visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost EU.
Izvor “Blica“ kaže da se američki zvaničnik interesovao i kakav će položaj Moskva imati kod buduće Vlade Srbije i pitao da li će baza kod Niša biti pretvorena u vojnu rusku bazu. Dačić je pružio uveravanja da neće. Na sastanku sa liderom SPS američki zvaničnik nije pominjao takozvanu veliku koaliciju DS-SNS, a koja se nezvanično pominjala kao razlog njegovog dolaska. Ta tema bila je deo razgovora američkog diplomate sa čelnim ljudima DS, a Rikera je zanimalo zašto demokrate nisu uspele da formiraju vladu, te šta su sve sporne tačke za eventualnu saradnju sa SNS.
U nedelju stiže Filip GordonRiker boravi u Beogradu kao prethodnica Filipa Gordona, pomoćnika šefice američke diplomatije Hilari Klinton. Gordon bi trebalo da doputuje na dva dana u Srbiju - 8. i 9. jula. |
Čarls Kapčan, profesor na vašingtonskom Džordžtaun univerzitetu, za Radio “Slobodna Evropa“ kaže da su“Riker i Filip Gordon mnogo više zabrinuti oko politike nego oko ličnosti“.
- Oni razgovaraju sa glavnim igračima Dačićem, Nikolićem i drugima o njihovoj politici, stavljajući jasno do znanja da se SAD nadaju da će Srbija ostati na putu evropskih integracija i da neće dovesti u pitanje progres postignut po pitanju Kosova - smatra Kapčan i dodaje da su “SAD i njihovi evropski partneri zabrinuti oko nove vlade u smislu Dačićevih izjava i nekih Nikolićevih poruka koje pojačavaju strepnju od nazadovanja oko važnih regionalnih pitanja“.