Zabranite rad na otvorenom od 11 do 16 sati
Zbog visokih temperatura stekli su se svi uslovi da poslodavci u Srbiji stopiraju rad na otvorenom u periodu od 11 do 16 časova, upozorava za Press direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Vera Božić Trefalt.
Ukoliko nisu u mogućnosti da ispoštuju tu preporuku, gazde su obavezne da preduzmu sve mere kako bi zaštitile zdravlje zaposlenih koje može biti ugroženo. Direktorka Uprave za bezbednost objasnila je da su se ovi uslovi stekli jer je zvanična temperatura dostigla 36. podeok. Ona je dodala da protiv vlasnika firmi koji se ne budu pridržavali ovih mera mogu biti podneti zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.
Rad po smenama
Mere koje poslodavci treba da preduzmu- Obustaviti rad na otvorenom između 11 i 16 časova |
Vreo telas koji nam je došao sa severa Afrike prema prognozama meteorologa zadržaće se u našoj zemlji do predstojećeg vikenda, a u većini mesta maksimalne zvanične temperature u narednih sedam dana iznosiće od 34 do čak 39 stepeni Celzijusa. Osveženje, u vidu kratkotrajnih pljuskova, moguće je samo na planinama sredinom ove nedelje.
Vera Božič Trefalt podseća da ovako ekstremno visoke temperature utiču na zdravlje zaposlenih, kao i da rad na tropskim vrućinama nema pun efekat, zbog čega je bolje da se prekine ili organizuje na što bezbolniji način.
- Poslodavci čiji su zaposleni direktno izloženi sunčevom zračenju, odnosno rade na otvorenom ili težak fizički rad kao što je građevinarstvo, poljoprivreda, rad na putevima, trebalo bi da prekinu rad od 11 do 16 sati. U suprotnom, poslodavac je dužan da primeni organizacione, tehničke i zdravstvene mere - upozorava Božić Trefalt.
To znači, precizira ona, da se organizuje rad po smenama, poveća broj pauza i obezbedi velika količina tečnosti.
Proglašenje nepogode
- Zaposlenima na putevima treba obezbediti zaklon kako bi se sklonili kada je najveće zračenje, poljoprivrednicima marame ili drugi odevni predmet. Jako sunce osim što utiče na zdravlje usporava i rad, a u tom slučaju može doći do češćih povređivanja... Zato je bitno i da u svakoj firmi bar dva odsto zaposlenih bude osposobljeno za pružanje prve pomoći - rekla je naša sagovornica.
Ekstremne temperature vazduha mogu biti razlog za proglašenje elementarne nepogode. Ipak, Srbija, kao ni druge evropske zemlje, nema definisanu maksimalnu spoljnu temperaturu koja zahteva da se obustavi rad. Prema Zakonu o vanrednim situacijama, elementarnu nepogodu mogu proglasiti grad, opština ili vlada.
Načelnik sektora za vanredne situacije MUP-a Predrag Marić rekao je za Press da je za vanrednu situaciju potrebno da ovako visoke temperature potraju duže.
- Ukoliko se budu zadržale i posle 7. jula, ne isključuje se ni ta mogućnost. Poslodavci, međutim, ne treba da čekaju takvu meru, već moraju i sada da vode računa o zaposlenima - kaže Marić.