Jovanović: Neću da budem deo švercerske političke scene
LDP nije dugovao i ne duguje apsolutno ništa Demokratskoj stranci. Kao ni DS nama. Imamo odgovornost prema svojim biračima i zemlji i zato smo, do poslednjeg trenutka, čuvali mogućnost da se formira vlada u kojoj bi LDP mogao da povuče reforme - kaže u intervjuu za “Blic” lider LDP Čedomir Jovanović.
Ali, postoji obaveza političkog poštenja i granica kompromisa. Prihvatili smo čak i poslednju molbu Demokratske stranke kada je Dačiću dala nekoliko dodatnih dana. Kada je i to vreme isteklo, bilo je jasno da za vladu sa LDP-om nema spremnosti, ocenjuje lider Liberalno demokratske partije. On odbacuje kritike koje su došle iz DS da im je time što je prvi napustio pregovore LDP okrenuo leđa i praktično ih ostavio bez većine.
- Uvek smo bili fer prema DS, u svakom trenutku prethodne četiri godine. Čak i kada ona sama nije bila dovoljno odlučna u reformama, ili nije imala snage da obezbedi podršku svojih partnera u vladi.
Koji su razlozi što su propali razgovori DS, SPS, LDP i URS i što se Ivica Dačić okrenuo saradnji sa SNS?
- DS je razgovore vodila pojedinačno, prelazeći put od šoka posle gubitka predsedničkih izbora, preko perioda optimizma, do faze sve otvorenijih ucena Ivice Dačića, njegovog “paket aranžmana” sa Mlađanom Dinkićem, povratka na staru praksu neiskrenosti i iznurivanja javnosti. Svima je od početka bilo jasno da bi ulazak Liberalno demokratske partije u vladu predstavljao kraj dosadašnje loše politike i početak preokreta u svim segmentima. Upravo je zbog toga vođena kampanja obračuna s idejom moderne, demokratske i evropske Srbije, kroz osporavanje LDP-a u ključnim elementima naše politike, bez koje je nemoguće izvesti zemlju iz samodestrukcije i razarajuće krize. To je politika modernizacije koju Srbija nije dobila u koaliciji Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije od 2008. godine, ali je mogla da je dobije kroz afirmisanje značaja te politike našim ulaskom u vladu. Za tako nešto nije bilo spremnosti na drugim stranama.
Delovali ste pasivno u pregovorima o formiranju vlade. Drugi lideri su se isticali, uslovljavali, čak su vas i prozivali. Zašto niste odgovorili na prozivke Ivice Dačića?
- Jedini smo govorili o politici. U neozbiljnim javnim interpretacijama nismo hteli da učestvujemo. Da sam hteo da budem deo švercerske političke scene, lošeg pozorišta u kome svako može da izgovori svaki apsurdni tekst, to sam mogao da budem i 2004. godine i u svakom trenutku u poslednjih osam godina. Naprotiv, nismo i nećemo u tome da učestvujemo.
Koliko puta ste u prethodnih mesec i po razgovarali sa Borisom Tadićem i o čemu?
- Nekoliko puta, stranke su stalno komunicirale. Moji razgovori sa Borisom Tadićem nisu bili ni retrospektivni, ni osvetnički, ni patetični. Saglasili smo se da bi naša vlada morala da bude drugačija od prethodne i preneo sam mu da je LDP spreman da u toj vladi bude fer partner, ali bez kompromisa oko suštinskih pitanja.
Na koja pitanja mislite?
- Na neophodnost da se okrenemo realnosti u kosovskoj politici, da budemo konstruktivniji u regionalnoj politici, da u prvih nekoliko meseci otklonimo sve prepreke za dobijanje datuma pregovora o članstvu sa Evropskom unijom. Izložio sam kako LDP
Mi smo lideri opozicije
Šta je glavni problem DS i da li Boris Tadić treba da podnese ostavku? Očekujete li podele unutar DS posle gubitka izbora?
|
vidi ključne tačke sređivanja javnih finansija, razumne štednje, zavođenja reda u javnim preduzećima, pokretanja velikih reformi u obrazovanju, zdravstvu, odnosu prema medijima i razvijanju medijskih sloboda, promenu neodrživog stanja u penzijskom fondu...
Kako vam se čini vlada u kojoj će sedeti Aleksandar Vučić, Ivica Dačić, Mlađan Dinkić, Jorgovanka Tabaković…?
- Ključno pitanje je poverenja ljudi jer se nijedan ozbiljan posao ne može uraditi bez podrške građana. Kada pogledate kako jedni o drugima govore oni koji bi trebalo da prave vladu, jasno je da zajedno imaju lošije mišljenje o vladi od samih građana i sve to me ne raduje.
Šta očekujete u naredne četiri godine?
- Očekujem kombinaciju populizma i stalnog kalkulisanja partnera u vladi, biranje najboljeg trenutka za nove izbore, ali tako što će se oni desiti onda kada neka od stranaka proceni da joj je to najkorisnije iz ličnih, stranačkih razloga. U svakom slučaju, mi ćemo biti oštra, racionalna i odgovorna opozicija. U nama će imati podršku za politiku integrisanja Srbije u Evropsku uniju i NATO, izgradnju otvorene tržišne ekonomije, nove regionalne odnose, afirmaciju vladavine prava, građanskih sloboda i najžešću opoziciju za svaku odluku suprotnu tim vrednostima i ciljevima.