Pilot Sandra spasila tri "galeba" od rode
Potporučnica Sandra Radovanović (24), prva žena pilot mlaznog borbenog aviona u novijoj istoriji srpskog vojnog vazduhoplovstva, doživela je ozbiljniji incident prilikom poletanja kada je roda uletela u motor u najkritičnijoj fazi leta i samo zahvaljujući svojoj veštini spasila je svoj život, kolege i tri aviona.
Incidet desio se 13. juna, kada je bio letački dan za pripadnike 252. školsko trenažne avijacijske eskadrile "Kurjaci sa ušća" na poligonu Čenta nedaleko od Beograda. Odlazili su na zadatak sa aerodroma Batajnica ili sa bojnom municijom u podvesnim topovima ili sa školskim bombama ispod krila, piše Petar Vojinović na svom blogu tangosixblog.com.
Potporučnici Sandri Radovanović bio je planiran i jedan samostalni let u okviru GRB obuke, a po standardnoj proceduri za broj mladih pilota na obuci u toj nedelji nalagala je poletanje u grupi od tri aviona G-4 supergaleb. Incident se dogodio na drugom letu.
Letelice su se poravnale na pisti broj 2 batajničkog aerodroma u pravcu prema severu. Trojku su činili par aviona na početku formacije i poslednji avion koji je trebalo da poleti nekoliko sekundi kasnije. Sandra je bila pratilac prvom avionu tročlane formacije, nekoliko metara desno od vođe. U prvoj letelici nalazio se mladi poručnik sa instruktorom u zadnjoj kabini. Sandra je bila sama.
Pročitajte još o prvim ženama vojnim pilotima u Srbiji |
Uprkos svim preduzetim merama obezbeđenja aerodroma protiv aktivnosti ptica blizu piste, jedna roda uletelea je u motor aviona u trenutku poletanja. Piloti u prvom avionu u deliću sekunde uočavaju rodu, odlepljuju avion od tla malo agresivnije i udar je za nekoliko centimetara izbegnut. Ptica uleće u motor, gde su je lopatice iskasapile, ali motor gubi snagu u najkritičnijoj fazi leta - poletanju.
Sandra u tom trenutku počinje seriju radnji koje je nebrojano puta do tada ponavljala u sebi ili na glas instruktorima pred svaki let tokom početnog dela obuke (ukoliko ne izdeklamuje procedure u slučaju vanrednih događaja instruktor joj može zabraniti da leti). U trenutku usisavanja rode brzina aviona bila je između 170 i 190 kilometara na čas.
Sandra spušta nos letelice, oduzima snagu motora do kraja i kreće sa agresivnim kočenjem putem aktiviranja parking kočnice. Upotreba parking kočnice (umesto nožnih) možda i nije bila po proceduri ali u tom trenutku nema vremena za razmišljanje o razlici u vrstama kočenja i brige za adekvatan način zaustavljanja.
Avion težine od blizu pet tona (sa rezervoarima punim goriva) naglo se zaustavlja uz toliku silu da su obe gume na glavnim nogama stajnog trapa u trenutku pokidane, glavna noga stajnog trapa se zaokreće za skoro 90 stepeni. Treći avion u formaciji naglo koči i uspeva da se zaustavi bez ikakvih oštećenja jer je imao dovoljno vremena da vidi šta se dešava ispred njega.