U otadžbini ni zavoja nema
Srpsko zdravstvo je pred kolapsom, a dugovi preduzeća prema zdravstvu premašili su milijardu evra, rafovi apoteka u otadžbini su prazni, a lekari najavljuju štrajk već za 1. juli!
Stoga pre nego što krenete u zavičaj ponesite sve potrebne lekove, za sebe ali i za rodbinu i prijatelje, a pripremite se da ubuduće povećate i novčane doznake koje šaljete svojima u otadžbini, jer će im troškovi lečenja sigurno biti povećani.
Sistem zdravstvene zaštite u Srbiji svrstan je u najgore u Evropi.
Oprema u bolnicama i domovima zdravlja stara je i više od četrdesetak godina, u operacionim salama nedostaju mnogi aparati, pa čak i igle i gaza za previjanje bolesnih. Građani sa zebnjom idu kod doktora, jer ne znaju kada će im biti zakazani pregledi, a i kad dobiju terapiju pitanje je da li će moći da kupe lekove u apotekama.
Srbija je loše ocenjena po kvalitetu zdravstvene zaštite, jer su joj izdvajanja u zdravstvu najmanja u regionu. U Evropskom parlamentu u Briselu predstavljen je Evropski zdravstveni potrošački indeks a 2012. godinu po kom je Srbija poslednja na listi 34 evropske zemlje po kvalitetu zdravstvene zaštite.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje kažu da nisu iznenađeni lošim plasmanom Srbije, jer se sa izdvajanjem manjim od 250 evra po stanovniku godišnje, ne može očekivati visok standard. Zemlje u regionu izdvajaju četiri puta više po stanovniku, a iz budžeta Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja od 205 milijardi dinara skoro polovina se izdvaja za plate zaposlenih u zdravstvu.
Na rafovima apoteka u Srbiji već mesecima nedostaju lekovi, koji čame u magacinima dok se ne formira nova cena jer bez toga ne mogu biti pušteni u promet.
Korekcija cena lekova, kako su se dogovorili predstavnici ministarstava zdravlja i trgovine biće urađena tek posle formiranja vlade.
Lista lekova koji nedostaju je dugačka: madopar, lorazepam i lasiks, sirup brufen i mnogi drugi. Građani Srbije snalaze na sve načine kako bi došli do određenog leka, nabavljaju ih na pijačnim tezgama, preko oglasa, ili u nekim apotekama na crno.
U Republičkom fondu kažu da će nestašicu madopar kapsula, leka za Parkinsonovu bolest, koji proizvodi Galenika, prevazići hitnim uvozom od farmaceutske kompanije Roš.
Kao razlog nestašice lekova proizvođači navode probleme u proizvodnji, nabavci sirovina ili isteku licencnih ugovora sa inostranim partnerima, kao i cene. Ipak najveći problem leži u novcu, a to je naglo slabljenje dinara.
Naime ukoliko država ne uskladi kurs po kojem farmaceutskim kućama plaća lekove sa trenutnim kursom, Srbija se može susresti sa nestašicom lekova, poručuje 16 proizvođača čiji se lekovi koriste kod gotovo svih hroničnih bolesti.
Proizvođači tvrde da nikada ranije nije bila ovolika razlika između zvaničnog kursa Narodne banke i kursa iz Uredbe po kojima proizvođači prodaju lekove.
Iz Ministarstva zdravlja poručuju da se u Srbiji cena lekova određuje tako što se uzimaju u obzir cene iz Hrvatske, Slovenije, Italije, a potom se usklađuju sa domaćim kursom. Poslednje usklađivanje cena lekova urađeno je kada je kurs iznosio 99,27 dinara.
Stanković se nada
Uvoz ublažava nestašicu
|