"Prodati Telekom, Jat i Galeniku"
Nije nikakva tajna da će buduća vlada morati da se pozabavi reformom javnih i državnih preduzeća.
Motiv za ovaj posao je jasan: uštede u državnom budžetu, kao i ukupno povećanje efikasnosti privrede.
Milojko Arsić, urednik "Kvartalnog monitora" smatra da je liberalizacija
infrastrukturnih i komunalnih delatnosti, izuzev prirodnih monopola, poželjna čak i u slučaju ako država ne namerava da privatizuje javno preuzeće.
Da je to korisno za građane potvrđuje pad cena i bolje usluge mobilne telefonije, kao i primena sporazuma o otvorenom nebu. Arsić kaže da "treba da budu privatizovana preduzeća koja ne obavljaju delatnost koja ima karakter prirodnog monopola".
"Nesporno je da bi trebalo privatizovati Telekom, Jat i Galeniku. Takođe, ne postoje ekonomski, a ni drugi argumenti protiv privatizacije "JP Podzemna eksploatacija uglja” ili lokalnih preduzeća koja se bave distribucijom gasa, medijskim uslugama i slično", kaže on.
On dodaje da "na drugoj strani, izvesno je da prenos struje, železnička infrastruktura, Pošta, Putevi Srbije, vodovodna i kanalizaciona mreža ne bi trebalo da budu privatizovani, jer je reč o tipičnim prirodnim monopolima. Za većinu drugih javnih preduzeća, kao što su Elektroprivreda Srbije (EPS) i Železnica Srbije, postoje argumenti i za privatizaciju i protiv nje".
U slučaju EPS-a, po Arsićevom mišljenju, moguća je i delimična privatizacija jedne ili nekoliko elektrana, a da preostale ostanu u državnom vlasništvu.
Međutim, u slučaju proizvodnje struje i železničkog prevoza, izgleda da je važnije da se izvrši liberalizacija delatnosti nego privatizacija javnih preduzeća koja u njima posluju. Pri tom je važno da postoji efektivna liberalizacija, što bi u slučaju elektroprivrede značilo da postoji više vlasnički nezavisnih proizvođača struje, piše Politika.
Prema njegovom mišljenju bolje je da Aerodrom Nikola Tesla ostane u državnom vlasništvu, ali da se iz preduzeća izdvoje sve sporedne delatnosti.