Šta će mi funkcija, imam iskustvo!
Kao prvi čovek Nacionalnog agrarnog saveta mogao bih da pomognem, zbog iskustva koje imam. Hitno moramo napraviti zadruge, jer u Srbiji ima 470. 000 malih seljaka koji trpe štetu. Ako se provozate kolima možete videti koliko šuma, njiva, pašnjaka imamo. To je divan prizor, Srbija može postati bašta Evrope - kaže Zaharije Trnavčević, trenutno predsedavajući Skupštine Srbije.
Kada planirate da zakažete novu sednicu Skupštine?
- Do početka leta, tačnije 21. juna.
Da li ćemo do tada imati vladu?
- Nadam se da će nekoliko dana pre sednice parlamenta vlada biti oformljena. Kada se formira skupštinska većina to će biti saopšteno predsedniku Republike, a on će to da objavi u Skupštini.
Kako činjenica da je Srbija bez vlade utiče na poljoprivredu?
- Ovakvo stanje u državi utiče na sve građane. Od dece koju izdržavaju roditelji, pa do poljoprivrednika. Političari govore o standardu u Belgiji, a nikako da formiraju vladu. U ovoj zemlji vreme se ne ceni dovoljno, iako je ono nepovratna vrednost.
Srbi sporo kapirajuSlovencima smo izvezli jabuke, oni su ih držali u hladnjačama, i preprodali nam po višoj ceni? |
Rekli ste da ćete dati podršku Tadiću?
- Rekao sam da bih ga podržao. Ali, i Nikolića bih zbog dobrobiti građana.
Govori se da DS može sa malim strankama i pojedincima da nakupi 126 poslanika. Pominjete se i vi?
- Na izborima je moja stranka bila na listi Preokret Čedomira Jovanovića. Ne bih to menjao, jer sam lojalan. Ako bi zapelo, prvo bih morao o tome da razgovaram sa Čedom.
Priča se da biste vi bili poželjan ministar poljoprivrede?
- Šezdeset i četiri godine sam seljački novinar, ne bih sad da budem ministar.
Šta to znači?
- Imam ogromno iskustvo, i radim TV emisiju kojom edukujem ljude. Smatram da bih dosta mogao ako bih bio predsednik Nacionalnog agrarnog saveta. Imam strategiju kako da obnovimo poljoprivredu. Hitno moramo da obnovimo zadruge, jer Srbija ima 470.000 malih seljaka koji trpe štetu. Ako se provozate kolima, možete videti koliko šuma, njiva, pašnjaka imamo. To je divan prizor, Srbija može postati bašta Evrope.
Kažu, nema para, a strani investitori ne dolaze...
- Nije čudno što nema stranih investicija, jer im naši uslovi nisu privlačni. Za godinu dana sto puta se promene kamatne stope. Dugoročnost je pretpostavka stabilnog privređivanja. I još nešto. Kad se u Srbiji bude radilo kao u EU, živeće se kao u Evropi.