Srbija po rejtingu među najlošijima u svetu
Rejting Srbije je među najlošijim u svetu. Dok je zdravstvo na poslednjem, 34. mestu lestvice, po demokratičnosti je Srbija u grupi svetskih poludemokratija, gde su i Hrvatska, Bugarska, Rumunija, Crna Gora i Makedonija.
Istraživači Fridom hausa ocenjivali su demokratičnost bodovima od jedan do sedam, s tim što je jedan najviša, a sedam najniža ocena. U većini ovih oblasti Srbija je nešto ispod "zlatne sredine" (3,25). Ipak, po nezavisnosti medija (ocena 4), korupciji (ocena 4,25) i vladavini prava (ocena 4,5), među lošije rangiranima smo, pišu Večerenje novosti.
Vladimir Goati iz Transparentnosti Srbija smatra da situaciju treba shvatiti krajnje ozbiljno jer već duže vremena nazadujemo, a očigledan je primer indeks percepcije korupcije.
Na listi Transparensi internešnela pretprošlu godinu smo završili na 78. mestu od 178 zemalja, a prošlu na 86. po korupciji.
Prema pokazateljima Svetskog ekonomskog foruma, mi smo na 128. mestu od 142 zemlje kad je u pitanju železnička infrastruktura, 131. smo po kvalitetu puteva, 128. po nezavisnosti sudstva. Srbija je treća po odlivu mozgova i 102. od 139 zemalja po efikasnosti tržišta rada.
Ovakva pozicija ne treba da nas iznenađuje, jer smo na dnu Evrope ceo vek. Spisak onoga po čemu smo sada bolji nego pre deceniju nije mali, ali su i drugi u međuvremenu napredovali, pa se naše pozicije na svetskim rang-listama nisu poboljšale, navode Novosti.
Pored toga, srpska naučna dijaspora danas broji više od 10.000 istraživača. Iz Ministarstva nauke i prosvete poručuju da oni konstantno, sa manje ili više uspeha, pokušavaju da odliv mozgova svedu na razumnu meru. Izdvajanja za nauku iz bruto domaćeg proizvoda su sa 0,27 povećana na 0,47 odsto, a predviđeno je da do 2015. dostignu jedan procenat.