Diplomatski obračun Srbije i Albanije u Mostaru
Deseti UNESCO samit država jugoistočne Evrope u Mostaru završen je "diplomatskim obračunom" Srbije i Albanije o načinu učešća predstavnika Kosova na ovakvim skupovima, javio je dopisnik Srne.
Predsednik Albanije Bamir Topi u obraćanju medijima ocenio je da su na samitu trebali biti i predstavnici samoproglašenog Kosova.
Reagovao je ministar kulture Srbije Predrag Marković, koji je istakao da su Beograd i Priština pod pokroviteljstvom EU postigli dogovor o načinu učešća na regionalnim skupovima, što se mora poštovati.
"Nerazumljivo je da Kosovo još nije prisutno na ovakvim skupovima. Želeo bih da istaknem značaj politike komunikacija i skupova na kojima se govori o kulturnom nasleđu i u koje bi trebalo uključiti i Kosovo", smatra Topi.
Marković, koji se obratio medijima i učesnicima skupa, iako to protokolom nije bilo predviđeno, naglasio je da je načelno opredeljenje Srbije da bude sačuvan svaki spomenik kulture i srpsko nasleđe na Kosovu koje je već proglašeno svetskom baštinom.
"Moramo iz prošlosti da učimo. Ako se nešto obnavlja treba da ide korak po korak i ne sme da se trči, ni da se maršira. Kada su u pitanju regionalni skupovi Beograd i Priština su pod pokroviteljstvom EU postigli dogovor koji će sada polako ulaziti u praksu. Ovaj samit je pod pokroviteljstvom Uneska i svakako ćemo poštovati sav načela koja se tiču UN", rekao je Marković.
Ministar kulture Srbije zahvalio je predsedniku Albanije "koji je izneo principijelan stav "da svi treba da se brinemo o kulturnom nasleđu na području svoje zemlje".
"Očekujem da će o ovim pitanjima u duhu tolerancije i iskrenog razumevanja koje postoji na ovim samitima o tome u narednom periodu razgovarati država Srbija, Albanije i Makedonija koja će biti domaćin narednog skupa. Sasvim sam siguran da će taj redosled pripreme i dogovora biti dobar temelj za budućnost i značiti da smo naučili nešto iz prošlosti", rekao je Marković.
Predsedavajući Predsedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da će vreme rešiti pitanje Kosova, te da se nada da će to biti uskoro.Kada je reč o Uneskovom samitu, Izetbegović je naveo da je postignut veliki stepen saglasnosti da kultura može imati veliku ulogu u jačanju saradnje i produbljivanju odnosa za šta su se i založili svi na skupu u Mostaru.