Bajatović: Očekujemo više ministarstava
Dušan Bajatović, potpredsednik SPS-a, smatra da buduća vlada može biti nešto veća ili manja, ali da mora biti stabilna da bi mogla da odgovori na otvorena socijalna, ekonomska i nacionalna pitanja. "I građani i stručna javnost zahtevaju da se vlada formira što pre. I ja je iščekujem. Nije to samo zbog naglog skoka evra u poslednje vreme već zato što nam privreda već šest meseci stoji, a socijalni zahtevi rastu", kazao je Bajatović u intervjuu "Blicu".
Na pitanje ko je bliži vladi - LDP ili URS, on je kazao da "to treba da bude tim koji može unutar sebe da funkcioniše sa što manje unutrašnjeg ucenjivanja". "Vode se razgovori i ja bih najviše voleo što širu koaliciju, ali zasnovanu na jasnim ekonomskim, političkim, nacionalnim i socijalnim ciljevima", rekao je Bajatović.
Govoreći o pitanjima koja su do sada otvorena u pregovorima, on je kazao da se trenutno definiše ekonomska strategija, vode razgovori o rezanju troškova ili povećanju potrošnje gde je potrebno, a da je otvoreno i pitanje eventualnog povećanja PDV-a, ocenivši da to kratkoročno može da da rezultat, ali bi dugoročno značilo pad ekonomskih aktivnosti u Srbiji.
"Čak i ako bi došlo do smanjenja poreza na plate sve to će završiti u krajnjoj liniji u ceni nekog proizvoda, a ako smanjite plate, smanjite potrošnju, samim tim se smanjuje privredna aktivnost", rekao je on i dodao da je Srbiji potrebna mnogo bolje struktuirana privreda, a da je problem u tome što je realni sektor prilično mali. Što se tiče aranžmana sa MMF-om, Bajatović je rekao da SPS nikada nije rekla da neće MMF, ali je dodao da "mi mislimo da statistika u ovom momentu ubedljivo govori protiv MMF-a".
"Nismo protiv toga da se reže budžetska potrošnja makar nam tu MMF služio kao izgovor, ali isto tako smo bili u situaciji prošli put da smo zahvaljujući zahtevu MMF, što na kraju nije rezultiralo aranžmanom s njima, skinuli i investicionu potrošnju", kazao je Bajatović.
Bajatović smatra da se ne može zasnivati razvoj na fiskalnoj i monetarnoj stabilnosti, "jer ćemo tako izgubiti tržište i sve ekonomske prednosti".
"Moramo da uđemo u investicionu potrošnju, reindustrijalizaciju, mora postojati državni intervencionizam zasnovan na tržišnim principima, jer država mora da preuzme odgovornost, pre svega za lošu privatizaciju, ali i da se smaanji korupcija, da se završi reforma pravosuđa i društva, pa i vlade", zaključio je on.