Nikolić i Tadić u ponedeljak o vladi
Tomislav Nikolić i Boris Tadić sastaće se u ponedeljak 28. maja, u Predsedništvu Srbije i razmeniti mišljenja o političkoj situaciji u zemlji posle parlamentarnih i predsedničkih izbora, saznaje "Alo!".
I pored toga što su u poslednja tri dana svi stranački lideri međusobno razgovarali, još nema konkretnih pregovora stranaka i koalicija o budućoj izvršnoj vlasti, jer se uz pomoć međunarodnog faktora pokušava naći recept kako sprečiti da u državi zavlada dvovlašće i na taj način dođe do urušavanja njenih ionako krhkih institucija.
Mrka bi da ostane ministarMinistar infrastrukture i energetike Milutin Mrkonjić potvrdio je da su u toku pregovori o formiranju nove vlade, ali nije želeo da iznosi detalje o tome. |
Stav međunarodne zajednice je da je za formiranje nove vlade najvažnije da i demokrate i naprednjaci budu zadovoljni, čime bi se obezbedila stabilnost i mogućnost da se počne sa preko potrebnim reformama, saznaje “Alo!” iz dobro obaveštenih izvora. Predstavnici nekoliko zapadnih zemalja jasno su stavili do znanja i Tadiću i Nikoliću da bi za stabilnost zemlje najbolje bilo da DS i SNS zajedno formiraju vladu, čemu se, za sada, i jedni i drugi zdušno opiru.
Međutim, omekšavanje stava demokrata provejava i iz jučerašnje izjave funkcionerke DS-a Nade Kolundžije da za nju koalicija sa naprednjacima “ne bi bila najsrećnije rešenje”, a ne neprihvatljivo, kako su se do juče zaklinjale njene stranačke kolege.
U prilog tvrdnji da je posle Nikolićevog izbora od gotove koalicije DS-SPS napravljena veresija govore i izjave iz tabora socijalista da se do nove vlade neće tako brzo ni lako doći. Zbog svega toga najrealnije bi bilo očekivati stvaranje velike koalicije kojom bi glavni politički igrači bili namireni, a ovog scenarija najviše se pribojava SPS Ivice Dačića, čiji bi uticaj u tom slučaju bio znatno smanjen.
Nikolić za brzo formiranje vladeNovoizabrani predsednik Srbije
|
Socijalistima glavobolju zadaje i Partija ujedinjenih penzionera, čiji je potpredsednik Milan Krkobabić juče najavio da će oni odluke o koalicijama donositi samostalno.
- PUPS do sada nije razgovarao o formiranju nove vlade ni sa jednom strankom, a sve odluke donosiće samostalno. Odgovorno tvrdim da još ni s kim nismo razgovarali o formiranju vlade, ni s postojećim koalicionim partnerima SPS-om i Jedinstvenom Srbijom, ni s partnerima sa kojima smo činili širu koaliciju, ni sa SNS-om - izjavio je mlađi Krkobabić.
U slučaju da ne dođe do velike koalicije, PUPS bi sa svojih 12 poslanika prema pojedinim računicama mogao biti odlučujući faktor u formiranju buduće vlade Srbije ako bi je pravili naprednjaci. Trebalo bi da oni u tom slučaju na svoju stranu privuku DSS i URS, a potencijalno bi mogli računati i na pet poslanika manjina, sve osim Mađara, koji su do sada jedini rekli da neće u koaliciju čiji bi stožer bio SNS. Postoje i računice po kojima bi PUPS ovog puta mogao odigrati ulogu kakvu je u formiranju prethodne vlade imao Dragan Markovića Palma, koji se prvi javo izjasnio da želi u proevropsku vladu i time pomogao Ivici Dačiću da se otarasi zagrljaja radikala i DSS-a. Još jedan argument za priklanjanje SPS-a i PUPS-a naprednjacima mogao bi biti i pritisak članstva iz unutrašnjosti koje tradicionalno nije naklonjeno demokratama.