Ko hoće u autlet, putarina dupla
Otvaranje Fešn Parka u Inđiji otvorilo je i pitanje naplate putarine na deonici Novi Sad – Beograd za one koji bi da posete autlet.
Ogorčeni građani se pitaju kako je moguće da za jednu te istu deonicu moraju dva puta plati putarinu po 240 dinara, samo zato što su nakratko prekinuli vožnju autoputem i skrenuli u novootvoreni inđijski centar.
Neki građani tvrde da su na naplatnoj rampi na izlasku iz Beograda platili putarinu do Novog Sada, nakon deset kilometara vožnje, ugledavši novootvoreni centar, skrenuli s autoputa, prošli, pojeli sladoled i nastavili put, ali tada ih je dočekala "zaseda" – kako kažu, "konzerva od kućice" i radnik koji je tražio da se plati putarina.
"Prvo nas je iznenadilo da uopšte radi naplatna rampa na nezavršenoj petlji, drugo, kada smo se isključivali s autoputa, nismo videli da postoji rampa već radi samo ova za uključivanje na autoput", kažu građani, a piše Dnevnik.
"Kada smo pokazali priznanicu da smo pre kratkog vremna platili putarinu, radnik je odgovorio, i ne pogledavši uplatnicu: 'Dobro, 240 dinara!' Nismo mogli da verujemo šta čujemo, a na naše negodovanje, radnik je rekao da smo taj dan stoti koji se žale na ponovno plaćanje putarine."
Građani pitaju kako to da se na autoputu Beograd–Zagreb putarina plaća u zavisnosti od mesta uključenja, pa nije ista cena ako se uđe u Rumi ili kod Šida, za razliku od deonice Beograd – Novi Sad.
Smatraju da je to čista krađa i, blago rečeno, nekorektan odnos prema vozačima koji i tako plaćaju preskupu putarinu jer se, na primer, za 30 evra može voziti neograničeno sedam dana po svim zemljama EU, gde su putevi kvalitetniji.
U JP "Putevi Srbije" objašnjavaju da se na autoputu Beograd – Novi Sad putarina naplaćuje u takozvanom otvorenom sistemu naplate, koja podrazumeva unapred definisanu cenu za svaku naplatnu stanicu i ne zavisi od mesta ulaska i izlaska s autoputa, niti od broja pređenih kilometara. U vezi s tim, kažu da na toj deonici nema duplog naplaćivanja putarine.
"Na naplatnim stanicama Beška i Inđija putarina je uvedena da bi se sprečila upotreba autoputa bez naplate zaobilaženjem naplatne stanice Stara Pazova" , odgovor je "Puteva".
Takođe, naplata je uvedena i na naplatnim stanicama Zmajevo i Vrbas da bi se sprečilo zaobilaženje naplatne stanice Sirig i upotreba tog dela autoputa bez naplate.
U svim slučajevima kada se putarina plati na naplatnim stanicama Sirig i Stara Pazova, izlaskom na nekoj od navedenih naplatnih stanica posle toga, putarina se ne plaća.
Kako objašnjavaju u tom JP-u, otvoreni sistem naplate putarine podrazumeva naplatu prilikom prolaska kroz određenu naplatnu stanicu. Cene u tom sistemu su jedinstvene za svaku naplatnu stanicu, bez obzira na pređenu relaciju. Cenu putarine nije moguće obračunati po pređenom kilometru jer se na pojedinim deonicama saobraćaj odvija u jednoj saobraćajnoj traci na kojoj smerovi nisu fizički razdvojeni i gde je moguće okretanje, ulazak i izlazak na pojedinim delovima autoputa.
Ali, kažu, to nije neobično jer je otvoreni sistem naplate putarine prisutan i u drugim zemljama, poput Hrvatske, Italije, Francuske, Makedonije.
Kako dodaju, svako ima mogućnost da bira da li želi da pod tim uslovima koristi autoput ili da krene nekim od alternativnih pravaca koji nisu pod naplatom.