Deca na bubreg čekaju i 10 godina
Da bi se naša zemlja bolje "kotirala” u oblasti transplantacije, godišnje mora uspešno da se obavi više od 280 presađivanja organa, pišu beogradski mediji.
Zbog nedostupnih podataka, Srbija nije dobila prelaznu ocenu u oblasti transplantacije bubrega u istraživanju koje je ekspertska organizacija Helt konzjumer pauerhaus uradila za potrebe EP, piše Politika.
Mišljenja stručnjaka u našoj zemlji podeljena su kad je reč o ovoj oblasti,za koju smatraju da je još u razvoju i da treba načiniti mnogo koraka kako bismo se našli među vodećim evropskim zemljama.
Ipak, oni ističi i da neke stvari radimo i na pogrešan način.
Jelena Alavanja, iz Udruženja dece bubrežnih bolesnika i transplantiranih osoba "Sve za osmeh", kaže da u inostranstvu deca čekaju na kadaveričnu transplantaciju (sa preminulih donora) šest meseci, a kod nas čak 10 godina.
"Zbog toga smo verovatno među poslednjim zemljama. A ne vidim da je država zainteresovana da se podrobnije bavi takvim problemima. Nije nevolja poboljšati svest naroda o transplantaciji, već u organizaciji službi. Donorske bolnice nisu objedinjene, postoje čak tri vrste donorskih kartica za zaveštanje organa, a nema ni transplantacionih timova koji će u svakoj situaciji moći da dođu, preuzmu organe i odnesu ih do bolnice da se operacija što pre obavi. Sve se radi uz pomoć štapa i kanapa. Državi je isplativo da se kod što više pacijenata obave transplantacije, jer ljudi onda nisu invalidi, ne idu na skupe dijalize, ne primaju tuđu negu i pomoć", istakla je Alavanja.