Tadić: Nije bilo krađe glasova!
Predsednički kandidat liste "Izbor za bolji život" Boris Tadić rekao je večeras da je neistina da je bilo izborne krađe i ocenio da je izuzetno važno da se optužbe Srpske napredne stranke (SNS) rasvetle pre drugog kruga izbora 20. maja.
"Za mene je izuzetno važno da izbori budu kristalno jasni, da nema nikakve senke na njima, jer biće problema ako SNS bude hteo da osporava legitimitet i legalitet izbora nezavisno šta je rezultat i zato te stvari treba raščistiti pre drugog kruga izbora", rekao je Tadić Radio televiziji Srbije.
On je kazao da je "zapanjen" težinom reči i olakim optužbama o krađi izbora za koje je rekao da podsećaju na govor devedesetih i dodao da tužilaštvo, pravosudne institucije i ako je potrebno policija, imaju posebnu ulogu u istrazi.
Tadić je rekao da je neprirodna i nedemokratska predizborna atmosfera u kojoj se pominje fizička sila i da se ona stvara s namerom da drugi krug izbora prođe u ambijentu straha ali i istakao da veruje da će pobediti zbog politike koju je vodio.
"Ovo je počela da bude kampanja straha, jer bi reči 'tuča' i 'nasilje' trebalo da odvrate građane da učestvuju u izborima. Ja ih pozivam da izađu i da se Srbija odbrani od takve vrste kulture nasilja i da nastavimo da funkcionišemo kao zemlja koja je svesna izborne volje građana", rekao je Tadić.
Predsednički kandidat demokrata je kazao da nijedna stranka nije imala primedbe na tok izbora u nedelju 6. maja, već da su pritužbe počele onda kad se pojavila informacija da će se možda formirati većina od stranaka koje su do sada činile Vladu.
"Od tog trenutka počinje potpuno nova politika i širi se atmosfera straha Srbijom i kiselina se sipa u lice svakome", kazao je on.
Tadić je kazao da je jedini način da se izbori kontrolišu veći broj posmatača i nezavisnih institucija i dodao da on, kao predsednički kandidat DS, nije bio povlašćen ni na koji način u odnosu na druge predsedničke kandidate.
"Bez obzira na sve, ja uvek pružam ruku i tragam za kompromisnim rešenjima i zato sam često trpeo napade da je moja politika slaba i kompromiserska, ali nastaviću tako", rekao je Tadić.
Lider DS je rekao da je prvi zadatak predsednika Republike da pomogne formiranje institucija, vlade i parlamenta, a da će posle izbora 20. maja govoriti o tome kome će, ako postane predsednik, ponuditi mandat za sastavljanje vlade.
Govoreći o mogućoj kohabitaciji, Tadić je rekao da bi bilo nekorisno sa stanovišta razvoja zemlje da ne postoje koordinisane aktivnosti predsednika države, parlamenta, vlade. On je kazao da su neke zemlje prolazile "kroz noće more" u toj situaciji i da u vreme vlade Vojislava Koštunice i Miroljuba Labusa nije mogao da dobije odgovore na pitanja koja je postavaljao vladi, između ostalih i o privatizaciji.
Tadić je rekao da ne misli da predsednik Republike treba da predvodi Paradu ponosa jer to, kako je rekao, nije posao predsednika, ali da treba da brani prava svake manjine. On je kazao da treba uvećavati prava svih manjina kao i da Srbija treba da produbi odnose sa svakom zemljom regiona.
Tadić je rekao da je i za kosovsko pitanje bitno ko će biti predsednik Srbije.
"Šta je crvena linija - to je da ne dozvolimo da Srbija izgubi svoj deo nadležnosti i time dezavuišemo Rezoluciju 1244, jer to je poslednji i jedini međunarodni dokument kojim mi štitimo naša prava na Kosovu", kazao je Tadić.
Tadić je rekao i da se predsednik svih građana ne postaje ostavkom na funkciju predsednika stranke, već ako se ponudi politika koja će ujediniti sve građane.