"Velike krađe glasova nije bilo"
Velike krađe glasova na ovim izborima, o čemu govore predstavnici pojedinih stranaka, nije moglo da bude, saglasni su sagovornici "Danas"-a.
Kako su objasnili stručnjaci za izborni proces i politički analitičari, prigovori i protesti u vezi s navodnim masovnim nepravilnostima obelodanjeni su kasno, a ne u izbornoj noći, kako to obično biva. Takođe, predstavnici svih stranaka su bili na biralištima i u izbornim komisijama, gde su kontrolisali jedni druge, tako da je mogućnost manipulacija svedena na minimum.
Zoran Stojiljković, profesor FPN, odgovarajući na pitanje "Danasa" da li je zaista moguće da je bilo nepravilnosti u tako velikom broju, kao što tvrde neke stranke, ukazuje da "ovo nisu devedesete“.
RIK odbacio 44 prigovora
|
"S obzirom na postojanje jedinstvenog biračkog spiska i mogućnosti da ga svako proveri, kao i da je svako izborno mesto bilo „pokriveno“ članovima komisije i njihovim zamenicima i predstavnicima izbornih lista u tolikoj meri da na glasačkom mestu nije bilo dovoljno mesta za građane, količina primedbi i žalbi je preuveličana. Razumem one koji su na ivici cenzusa i koji insistiraju na nepravilnostima kako bi korigovali svoj rezultat, ali ne razumem što u prvih 48 sati nije bilo primedbi i što se sada odjednom govori o velikim krađama", objašnjava Stojiljković i ocenjuje da je razočaranost u izborni rezultat glavna motivacija onih koji se žale.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković za "Danas" navodi da treba razlikovati tehničke nepravilnosti i tvrdnje o velikoj krađi glasova, na čemu insistira SNS.
"Tehničke nepravilnosti u sprovođenju izbora na pojedinim biračkim mestima su moguće i tu se izbori ponavljaju, kao što se desilo u Beogradu na nekoliko mesta i što neće uticati na konačni rezultat. Administracija nam nije dobra u celoj zemlji, zašto da očekujemo da na izborima besprekorno radi? Međutim, druga stvar je pokretanje priče o krađi pola miliona glasova. zašto su o tome ćutali prvih 48 sati? Iskustvo iz devedesetih nas uči da se na takve stvari odmah alarmira, članovi izbornih komisija ne potpisuju zapisnike, građani se skupe na ulici. Sve to je izostalo, što govori da u toj priči nešto nije u redu, a 500.000 glasova nije igla u plastu sena", kaže Stanković.
On dodaje da je priča o velikoj obmani na izborima priprema kandidata SNS za drugi krug predsedničkih izbora i njegova želja da birače na taj način motiviše da glasaju za njega.
Izvršni direktor CeSID Marko Blagojević navodi da su zloupotrebe na izborima moguće, ali da se u svakom telu za sprovođenje izbora nalaze predstavnici svih izbornih lista i svih predsedničkih kandidata i da mu je zato neobično da "pored 50 - 60 ljudi promakne izborna krađa razmera o kojima se govori“.
Blagojević objašnjava da "u svakom sistemu postoje rupe i samo je pitanje da li postoji neko ko je raspoložen da te rupe zloupotrebi“. Prema njegovim rečima, obično se prvo posumnja na vlast, ali postoji piramida izborne administracije, u kojoj su predstavnici svih partija i koju ne čini samo vlast.
Portparol Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Frane Maroević rekao je da je Organizacija za demokratski razvoj i ljudska prava (ODIHR) konstatovala da su izbori bili „otvoreni i izuzetno konkurentni“, i podsetio na već saopštenu ocenu OEBS-a da su svi učesnici izbornog procesa izrazili uverenost u regularnost izbornog procesa i prihvatili rezultate, prenosi RTS.
Podsetimo, na zajedničkoj konferenciji za novinare međunarodnih posmatrača, održanoj 7. maja u Beogradu, šef privremene misije OEBS-a Mateo Mekači ocenio je da su izbori izvedeni u mirnoj atmosferi i da su svi učesnici izbornog procesa bili uvereni u regularnost i prihvatili rezultate.