Uzeće nam i sever Kosova
Najave Hašima Tačija o novoj strategiji kojom Priština namerava da jača suverenitet i teritorijalni integritet Kosova, potpredsednik Skupštine zajednica opština Kosova i Metohije Marko Jakšić tumači kao želju separatističkih institucija u Prištini da uspostavi vlast na celoj teritoriji pokrajine, uz pomoć dela međunarodnog faktora i "pasivne i dvolične" politike Srbije na Kosmetu.
- To je zajednička akcija separatističke vlade Hašima Tačija, Kfora i NATO-a da rasture, kako kažu, paralelne institucije Srbije, i to suprotno Rezoluciji 1244, prema kojoj su međunarodne snage i institucije dužne da budu neutralne.
Zašto Hašim Tači baš sada najavljuje novu strategiju za sever Kosova?
- Posle nedavnih takozvanih lokalnih izbora koje je Priština održala, sada hoće i ovaj deo pokrajine da stave pod svoju čizmu, pa pošto im ti izbori na severu nisu uspeli, jer se Srbi nisu odazvali, hoće da ih ponovo raspišu u maju u severnoj Mitrovici, a do kraja godine i u ostalom delu, pod patronatom međunarodnih institucija na Kosmetu.
Očito je da se između Kosova i evropskih integracija Boris Tadić odlučio za ovo drugo i obećao Zapadu da na račun pokrajine ostvari napredak ka Briselu.
Tači je najavio i poboljšanje ekonomske situacije.
EU preča od pokrajine
Šta očekujete od procesa pred Međunarodnim sudom pravde, od kojeg je Srbija zatražila mišljenje o samoproglašenoj državnosti Kosova?
- To je priča "trla baba lan da joj prođe dan", jer je Srbija, umesto da tuži države koje su priznale nelegalnu državnost, povukla potez kojim Albancima daje prostor i vreme da učvrste državu.
- To su najobičnije gluposti, jer je ekonomska situacija u područjima gde žive Srbi, tri puta bolja nego u ostalim delovima. Primera radi, dnevnica jednog Albanca, fizičkog radnika je 4,5 evra, pa je pomoć potrebnija njima nego nama.
Smatrate li da će biti ostvarene najave o integraciji i da li bi to moglo da dovede do novog talasa iseljavanja Srba?
- Vidi se da na severu integracija teško ide, pa se pravi šira strategija. Tu nam je važna podrška Beograda, jer sigurno je da će malo Srba prihvatiti Tačija za premijera i Prištinu, a ne Beograd za glavni grad.
Međutim, sudeći prema onome što se desilo na izborima u Štrpcu, vidi se da je Beograd vodio pasivnu i dvoličnu politiku i da su neuverljivo pozivali Srbe da ne izađu na izbore, ali da i ako to učine neće snositi nikakve posledice.
Politika Vlade Srbije mora da bude aktivna i nacionalna, da bi sprečila novu strategiju iz Prištine, u šta lično sumnjam.
Šta konkretno da uradi Beograd i zašto sumnjate u njihovu pomoć?
- Moraju jasno da pozovu Srbe da ne izlaze na Tačijeve izbore i budu aktivni u rešavanju naših problema, ali sumnjam u to, jer sada 40 sudija koji su ostali na Kosmetu, Srbija nije reizabrala, bez primanja su, pa ih Beograd gura u albanske institucije u koje ih je Priština pozvala. Takođe, struju osim Visokih Dečana nema ni jedan srpski manastir, dok Srbe batinaju što je teže, a znamo da je "crveno dugme" u Beogradu.
Da li ste tražili pomoć od institucija Srbije?
- Skupština zajednica opština na KiM je pre više od godinu dana zatražila prijem kod predsednika i premijera Borisa Tadića i Mirka Cvetkovića. Nikakav odgovor od njih nismo dobili, a zalaganja za Kosmet u Srbiji se svode samo na retoriku. Možda treba da im pišemo otvorena pisma, ali s obzirom na blokadu u medijima, pitanje je da bi ih iko objavio.