Kad kilogram sira košta 12 biliona
Dragan Drašković, direktor kraljevačkog muzeja od diplomca Akademije lepih umetnosti Aleksandre Kasapinov, volonterke u pomenutoj ustanovi, primio je 1.114.000.000 dinara. Ali kakvih?
Radi o 24 bezvredne novčanice iz 1993. godine, iz perioda koji je zapamćen kao doba neviđene inflacije. Ne bi vrednost ovog novca sada bila ni muzejska, jer je ipak reč o skorijem vremenu, da na njima nije vođen svojevrsni dnevnik tadašnje monetarne katastrofe SR Jugoslavije, piše Politika.
Zapise o uporednoj vrednosti tog novca, o cenama u prodavnicama, u trafikama, na pijaci, o iznosu plata i penzija, beležio je na novčanicama poznati kraljevački lekar dr Milenko Vasiljević Kokan, primarijus hirurgije.
Međutim, gotovo neverovatno danas deluju svedočenja o tome da je kilogram sira koštao 12 biliona dinara, a jedna nemačka marka vredela šest biliona dinara.
Početak dnevničkih zapisa na novcu odnosi se na 27. avgust 1993. godine. Doktor Vasiljević tog dana je na novčanici od 50.000 dinara zapisao - "Jedan kilogram luka košta 250 miliona dinara, što znači da mi treba pet hiljada ovih novčanica. Kajmak na pijaci košta milijardu, a kutija najjeftinijih cigareta sto miliona dinara“.
Autor dnevnika je bio pušač i često je cigarete navodio kao reper vrednosti tadašnjeg novca, pa je 1. septembra iste godine na novčanici od pola miliona, na kojoj je lik dečaka a na poleđini pejzaž Kopaonika, napisao - "za paklicu cigareta potrebno je 1.400, za jednu cigaretu 70, za žvaku 15, a za kilo krompira 300 ovakvih novčanica“.
On je zabeležio i informaciju da je "u promet puštena novčanica od milijardu dinara, za koju se može kupiti 4 kg luka“.
Vreme prolazi, ali se inflacija ne smiruje pa Vasiljević na novčanici od deset miliona dinara, na kojoj je lik Ive Andrića, 25. septembra 1993. godine, piše: „Jedno jaje košta 300 miliona dinara, a rođaka Lala mi je jutros kupila sir, običan, beli i platila ga 2,5 milijardi po kilogramu. Inflacija je u avgustu bila 2.000 odsto, a dnevna oko trideset odsto“.
Na papirnom novcu od deset miliona pribeležio je :
"Prosečna plata radnika je 18, a moja penzija 22 nemačke marke za koju mogu da kupim šest litara benzina. Jedna marka koštala je juče 3,3 milijarde dinara a danas, 6. oktobra 1993, već 4,5 milijarde".