U srpskoj politici defiliju samo domaćice
Od 2000. do danas samo je pet žena bilo na listi predsedničkih kandidata i Aleksandra Jerkov, funkcioner Lige socijaldemokrata Vojvodine, za "Vesti" kaže da to nije u redu i da je reč o podatku kojim naša zemlja nikako ne bi trebalo da se hvali.
Čak i te žene se ne mogu pohvaliti zavidnim praktičnim iskustvom u politici.
- One su uglavnom supruge stranačkih lidera.
Šta to znači?
- Ta činjenica im umanjuje šanse za odabir na funkciju kao što je predsednik republike.
Kolike su šanse da žene u Srbiji dobiju neku bitniju funkciju u politici?
- Žene u strankama nisu na važnim funkcijama, izuzev predsednice parlamenta. Sve ostale žene koje su na javnim funkcijama nisu na visokoj poziciji u svojim strankama.
Da li one to ne žele ili im je teže da se dokažu?
- Smatram da su žene u politici u Srbiji jednako vredne kao i muškarci, ali da svi treba da se potrude da ih ima više. Političarke u našoj zemlji nemaju dovoljno iskustva. Proći će mnogo vremena do toga i zbog toga još dugo neće biti ozbiljne pretendentkinje za mesto predsednika.
Od svih poslanika bili ste najglasniji kada je u Skupštini trebalo glasati za zakon da 30 odsto poslanika budu žene?
- Naravno, i smatram da sam bila u pravu. Osim broja, bitno je da se one ne ponašaju kao stranački vojnici. Da li su žene samo dekor izbornih lista, zavisi isključivo od njih. Njihov tretman isključivo zavisi od toga na šta će pristati. Dobro je da postoji obaveza da svaki treći kandidat na listi mora da bude žena, a da li će ona posle izbora pristati da podnese ostavku ako to od nje zatraži stranka, zavisi samo od nje. Tu posao na uspostavljanju rodne ravnopravnosti tek počinje.
Da li su koleginice podržale vašu borbu za to u parlamentu?
- Nijedna od koleginica nije htela da podrži moj predlog sve dok se njihovi stranački šefovi nisu složili sa tim. Ali, nisu žene za to krive, jer nemaju dovoljno stranačkog iskustva, nego njihovi stranački šefovi koji ne omogućavaju da to iskustvo steknu.