(Ne)kontrolisani novac u kampanji
Tokovi novca u izbornoj kampanji teško se prate, i pored novog Zakona o finansiranju stranaka, zbog čega "Transparentnost Srbija" predlaže ograničavanje sredstava iz budžeta koja stranke mogu trošiti u kampanji. Pojačana aktivnost državnih funkcionera u odnosu na vreme pre izborne kampanje.
U ovogodišnjoj izbornoj kampanji stranke se na bilbordima reklamiraju više nego ikada do sada. Samo u Beogradu na taj vid oglašavanja potrošeno je oko 670.000 evra, procenjuje "Transparentnost Srbija".
Njihova prognoza je da će do kraja drugog kruga predsedničkih izbora za bilborde biti izdvojeno još toliko novca.
Tokovi novca u kampanji teško se prate, uprkos novom Zakonu o finansiranju političkih stranaka, zbog čega "Transparentnost" predlaže da se ograniče sredstva iz budžeta koja stranke mogu da potroše za izbornu kampanju.
"Stranke same u parlamentu donose odluke o svom finansiranju i ponašaju se prema budžetu kao prema švedskom stolu, gde svako uzme koliko mu treba", ističe Vladimir Goati.
Uočena je i pojačana aktivnost državnih funkcionera u odnosu na vreme pre izborne kampanje. Transparentnost ukazuje i da se mnogi u istom gradu prvo pojave kao državni službenici, a nešto kasnije i kao partijski funkcioneri na stranačkom skupu.
Miša Bojović iz "Transparentnosti"naveo je kao primer Milana Markovića, koji se u Staroj Pazovi, pojavio na jednom događaju u svojstvu ministra za ljudska i manjinska prava, a malo kasnije u istom mestu u svojstvu člana predsedništva Demokratske stranke.
Nemanja Nenadić smatra da je to neka vrsta sive zone, pošto je finansiranje kampanje iz javnih izvora nedopušteno, osim budžetskih sredstava određenih Zakonom.
"Može biti zanimljivo, sa tog aspekta, da li to predstavlja finansiranje kampanje iz javnog izvora, ako se koristi neki resurs bilo da je materijalni ili reklamni, promotivni resurs u kampanji. Izdvojili smo neke slučajeve koji mogu da pobude sumnju i koje treba da prati Agencija za borbu protiv korupcije", kaže Nenadić.