"Između DS i SPS nema razlike!"
Demokratska stranka i Socijalistička partija Srbije od 2008. godine vezale su svoje sudbine, među njima nema nikakve razlike i zato ne postoji mogućnost saradnje DSS-a sa njima, kaže u intervjuu za "Alo!" predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica.
Koštunica je otkrio i šta će prvo reći Tomislavu Nikoliću nakon proglašenja izbornih rezultata, ali i kako će ga ubediti da je politička neutralnost najbolje rešenje za Srbiju.
Tomislav Nikolić je poručio da će prvo vas pozvati na razgovor o koaliciji nakon proglašenja izbornih rezultata. Šta ćete mu odgovoriti?
- Uvek sam se zalagao za razgovore i podsećam da sam od 2004. do 2008. godine obezbedio nacionalni konsenzus u Srbiji u vezi sa svim važnim državnim ciljevima. Svako ko želi da razgovara o budućnosti Srbije i njenom najboljem interesu znači da je otvoren za dijalog i otvoren da čuje argumente za politiku sa kojom se možda unapred i ne slaže.
Na čemu će DSS konkretno insistirati u pregovorima sa SNS-om?
- Verujemo da je ideja političke neutralnosti najbolji put kojim Srbija treba da ide posle Đurđevdana. Naravno, mi kao ustavobraniteljska stranka čvrsto insistiramo da se ne menja Ustav jer je garant celovitosti zemlje i dok je god Srbija teritorijalno ugrožena, nijedno slovo Ustava ne treba menjati. Treća stvar je poštovanje vojne neutralnosti, pošto ne treba srpski vojnici ni da ginu ni da ubijaju druge narode zarad tuđih interesa.
Odbili ste ponudu Dragana Đilasa za formiranje vlasti u Beogradu. Da li biste prihvatili da učestvujete u vlasti sa SPS-om?
- Vidimo da su od 2008. godine DS i SPS vezali svoje sudbine i zbog toga ne treba tu više praviti nikakvu razliku.
Šta dobro može iznići za Srbiju iz semena različka i političke neutralnosti?
Slavićemo na Đurđevdan!
Ko su vaši kandidati za najvažnije državničke funkcije? |
- Čvrsto sam uveren da politička neutralnost Srbije predstavlja veliku ideju koja proističe iz same istorije srpskog naroda i verujem da se u njoj nalaze budućnost Srbije, razvoj naše zemlje, mir i sigurnost. Na ovim izborima posejali smo seme političke neutralnosti zajedno sa više od 200 uglednih javnih ličnosti koje su potpisale naš proglas. Pošto je ideja da budemo istok zapadu i zapad istoku istinski dobro seme, znam da će mladi Srbije dobiti u svoje vreme njene prave plodove.
Šta bi se u konceptu Evropske unije trebalo promeniti da bi članstvo u EU za DSS bilo prihvatljivo?
- To pitanje je bilo na dnevnom redu 2008. godine, kada je EU u nameri da Srbiji otme Kosovo odlučila da grubo prekrši međunarodno pravo, Povelju UN-a i Rezoluciju 1244, priznajući lažnu državu Kosovo. Sada je 2012. godina i na dnevnom redu više ne treba da bude članstvo Srbije u EU, već proglašavanje političke neutralnosti. Politika odlazeće vlasti da EU nema alternativu je primer političkog ekstremizma, dok je politika neutralnosti sinonim za politiku saradnje sa svim državama. Kada krenete pogrešnim putem sve je pogrešno, svaki trud uzaludan. Pozivam građane da zajedno okrenemo list i pođemo pravim, srpskim putem.
ILI-ILI
Kroks ili srpski opanci? |