Koha: Kraj nadgledane nezavisnosti Kosova
Kosovske i međunarodne institucije nameravaju da tokom septembra ove godine okončaju nadgledanu nezavisnost Kosova, ali bez rešenja za sever, objavio je danas prištinski list "Koha ditore".
"Koha ditore" navodi da se sever Kosova i Metohije kao posebna zona ne pominje ni u jednom od 21 amandamana Ustava Kosova, niti u 21 zakonu koji je podložan promenama radi stvaranja mogućnosti za prenošenje ovlašćenja sa međunarodnih na kosovske institucije. U jednom dokumentu, u koji je "Koha ditore" imala uvid, navodi se da će pitanje Mitrovice biti rešavano odvojeno.
Planom Martija Ahtisarija bilo je predviđeno da Kosovsku Mitrovicu, koja je rekom Ibar podeljena na severni deo, gde žive Srbi i južni deo, gde žive Albanci, čine dve opštine kojima će rukovoditi zajednički odbor, u čijem sastavu bi bio i predstavnik koga izabere Međunarodna civilna kancelarija (MCK).
Sada kada MCK prestaje mandat odlučeno je da se za sada ne govori o opštini, ali i da se usvoje rešenja koja regulišu određene oblasti u kojima trenutno međunarodni predstavnici imaju ključnu ulogu.
Vlada samoproklamovane države Kosovo se tokom priprema "paketa promena" za okončanje nadgledane nezavisnosti postarala da izbriše odgovornosti MCK i da ih prenese na premijera, piše "Koha" i dodaje da se tim promenama ne otklanja sve ono što je značilo međunarodno prisustvo na Kosmetu.
Tako će međunarodne sudije i dalje imati mandat i primati platu prema istim uslovima kao i kada su imenovani, s tim što će iz budžeta Kosova njima biti isplaćen deo koji primaju njihove kosovske kolege.
Vlada je u predlogu navela da se Srpska pravoslavna crkva (SPC) na Kosovu smatra delom SPC, da će se poštovati unutrašnja organizacija SPC uključujući i hijerarhiju i njenu delatnost, kao i da se sloboda kretanja unutar Kosova garantuje za sve predstavnike te crkve.