Građani besni i nezadovoljni iako političari šire optimizam
Uprkos veoma optimističkim porukama i velikim obećanjima političkih stranaka u izbornoj kampanji, među građanima preovlađuju osećanja nezadovoljstva, besa, nemoći, beznađa, zabrinutosti i straha, pokazalo je istraživanje agencije Faktor plus.
Na pitanje da navedu više svojih osećanja i raspoloženja u vezi sa ukupnim stanjem u društvu, 80 odsto ispitanih navelo je nezadovoljstvo i bes, 77 odsto je navelo nemoć i beznađe, a 75 odsto zabrinutost i strah, rekao je predstavnik agencije Faktor plus Vladimir Pejić na konferenciji za novinare u Medija centru.
Nadu i optimizam navelo je 48 odsto ispitanih, ravnodušnost 54 odsto, a depresivnost 60 odsto ispitanih, koji su u odgovoru na to pitanje mogli da navedu više odgovora.
Istraživanje je sprovedeno od 14. do 22. aprila na uzorku od 1.084 ispitanika sa teritorije Srbije, bez Kosova, za potrebe agencije Faktor plus.
Gotovo dve trećine građana smatra da mediji nisu objektivni u izbornoj kampanji, jer 31 odsto misli da apsolutno nisu objektivni, a 34 odsto da uglavnom nisu objekivni, dok 24 odsto smatra da su mediji uglavnom objektivni a 11 odsto drži da su svi mediji objektivni.
Pejić je rekao Kosovo i saradnja sa Haškim tribunalom "apsolutno više nisu" prioritetna pitanja za birače, kojima su najvažnija ekonomska pitanja i borba protiv kriminala.
"Kosova nema u kampanji jer političari nemaju dobro rešenje za to pitanje koje donosi negativne poene kod birača, a i birači ne insistiraju na tom pitanju", rekao je Pejić.
Na pitanje da šta presudno utiče na njihov izbor kada je u pitanju politika stranke za koju glasaju, 91 odsto ispitanih navelo je dobre zarade i tržišna pravda, a toliki procenat ispitanika naveo je i suzbijanje kriminala i korupcije.
Ekonomski razvoj zemlje navelo je 90 odsto ispitanih, socijalnu pravdu i sigurnost 73 odsto, a mir i političku stabilnost 70 odsto. Uključenje u EU navelo je 64 odsto, rešavanje pitanja Kosova 38 odsto, razvoj demokratije svega 20 odsto, dok se saradnja sa Haškim tribunalom gotovo i ne pojavljuje kao odgovor.