A gde su roze listići za gej glasače?
U susret predstojećim izborima gej organizacije "Queeria centar" iz Beograda i "Izađi" iz Novog Sada, pokrenule su sajt www.rozelistici.org koji naglašava važnost LGBT populacije kao glasačkog tela.
U saopštenju poslatom medijima, navodi se da prema statistika svako društvo broji oko 10 odsto LGBT osoba, pa bi po toj računici u Srbiji od oko 7 miliona glasača, 700 hiljada činili: gej muškarci, lezbejke, biseksualne, transeksualne i transrodne osobe. Sudeći prema aktuelnoj retorici na političkoj sceni, domaći političari i stranke, ovaj potencijal nisu prepoznali.
Pretnje nasiljem pred Paradu ponosa, male kazne za homofobično nasilje i raspršivanje mržnje prema LGBT populaciji, relativno loš odnos institucija kao i obilje stereotipa koji vladaju u javnosti, rezultat su odsustva kulture ljudskih prava u sferama društva koji se bave donošenjem odluka i kreiranjem javnog mnjenja.
Političari daju uglavnom neutralne i negativne komentare, a tek nekoliko njih spremno je da stane u odbranu prava LGBT građana. Upravo zato, pokrenut je sajt koji treba da ohrabri pripadnike LGBT populacije da se prema političkim akterima odnose kritički - da ne podležu apatiji, ali ni jeftinim politikantskim manipulacijama.
Sadržaj sajta odisaće pozitivnim ali kritičkim pristupom prema političkim partijama i kandidatima za predsednika republike, a pored standardnih rubrika: biografija stranaka i kandidata, statistike i slično, bavićemo se i glasinama koje su vezane za pojedine političke aktere, objavljivaćemo tekstove iz domena mode, estetike, etike, politike, a posebnu pažnju posvetićemo anketama. Politika pripada svima, a posebno građanima čija su prava ugrožena, navodi se u saopštenju LGTB populacije.
"Bitno je!"
Gej strejt alijansa (GSA) je danas uputila pitanja u vezi LGBT prava u Srbiji svim predsedničkim kandidatima, nosiocima lista za parlamentarne izbore i prvim kandidatima na tim listama. Ova akcija se sprovodi u okviru kampanje "Bitno je!“ koja je pokrenuta odmah nakon raspisivanja izbora.
Neka od pitanja GSA: Kakav je po Vama trenutni položaj LGBT osoba u Srbiji i stanje njihovih ljudskih prava?
Kakav je Vaš stav o održavanju Parade ponosa i da li ćete je podržati svojim prisustvom ili na neki drugi način?
Zašto na izbornim listama Vaše političke stranke među kandidatima i kandidatkinjama nema LGBT osoba? |