Ne teramo Srbiju da prizna Kosovo
Za dalji napredak Srbije ka Evropskoj uniji potrebno je nastaviti dijalog sa Prištinom, a od posebnog je značaja da se postignuti dogovori primene u praksi, kaže državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Austrije Volfgang Valdner.
U razgovoru za "Vesti", on naglašava da se očekuje napredak u oblasti telekomunikacije i energetike, kao i kompromisno rešenje u vezi sa fusnotom.
"Obe strane moraju da naprave kompromis", dodaje Valdner, pozivajući obe pregovaračke strane da učine sve što je u njihovoj moći kako bi sprečile incidente na Kosmetu.
Kako nastaviti pregovore kada se dešavaju incidenti?
- Žalimo zbog svih incidenata i mislimo da bi obe strane u pregovaračkom procesu trebalo da nastave da se mudro ponašaju, kao što su to činile do sada. Naravno, nikada ne možete isključiti da se provokacije koje ne kontrolišu vlasti neće dogoditi, ali se nadamo da se takve akcije u budućnosti neće dešavati. Verujemo da se vladine agencije, kao i predstavnici obe pregovaračke strane, ponašaju odgovorno kao su što to činile u prošlosti.
Koliko sada obe strane imaju snage da implementiraju dogovoreno?
- Mislim da bi obe strane trebalo da urade sve što je u njihovoj mogućnosti da se dogovoreno ispoštuje, i da bi trebalo da prošire svoj uticaj i na one strane koje bi mogle da izvedu provokativne akcije.
Od Beograda se očekuje da se složi oko mnogih stvari, ali neke od njih se vide kao crvene linije koje su neformalno priznanje nezavisnosti.
- Mislim da niko ne traži da Beograd prizna Kosovo. Ono što EU želi jeste da se napravi progres u pregovorima. Dijalog je tek na početku. Ovo je proces koji se vodi korak po korak, i veoma je težak za obe strane. Ali, poruka EU, kao i Austrije kao članice, jasna je - obe strane moraju da naprave kompromis i zajedno postignu
Pravosuđe prva tema
|
dogovor.
Kako ocenjujete napore Prištine? Deo vlasti nije zadovoljan ni pregovaračem.
- Obe strane moraju da naprave napredak. Mi želimo perspektivu za sve zemlje u regionu koje napreduju ka Evropskoj uniji, pa tako i da Kosovo takođe ima jasnu perspektivu. Oni imaju dijalog o vizama, gde moraju da se ispune kriterijume koji su za njih veoma visoki. Takođe, moraju da ispune kriterijume iz Studije izvodljivosti da bi dobili Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji. I naravno, moraju da naprave određene kompromise u dijalogu. To važi za obe strane, bez obzira na to koliko je teško doći do kompromisa.
Da li ćete podržati Srbiju na evropskom putu ako se promeni vlast?
- Evropska unija je odobrila status kandidata za Srbiju, i mi pretpostavljamo da ko god bude na vlasti želeće da nastavi sa tim procesom i imati proevropski stav. Sa tom pretpostavkom, mislim da možemo napredovati i u budućnosti.